Przymiarki do Nocy. Muzycy zaklepani

Czytaj dalej
Fot. Maria Eichler
Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Przymiarki do Nocy. Muzycy zaklepani

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Jest jeszcze sporo niewiadomych, ale zdradzamy, co jest pewne.

Mimo że mamy dopiero maj, to dla organizatorów Chojnickiej Nocy Poetów to prawie ostatni dzwonek, by kompletować skład na tę imprezę. Co wiemy już na pewno?

Do Chojnic przyjedzie Marcin Styczeń, pieśniarz, kompozytor, autor tekstów. Jak sam o sobie pisze - artysta niezależny od wielkich wytwórni, mód i dyktatury mainstreamowych mediów. Z wykształcenia dziennikarz, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Od ponad 20 lat śpiewa, komponuje, pisze teksty. Koncertuje w kraju i za granicą. Jego artystyczny dorobek to osiem płyt, pięć z nich stworzył wspólnie z poetą Ernestem Bryllem, z którym współpracuje od 2009 r.

Pewniakiem jest też grupa U Studni - zespół wykonujący poezję śpiewaną. Grupa powstała w 2012, a w jej skład weszli byli członkowie zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Autorami wierszy śpiewanych przez zespół są Adam Ziemianin i Dariusz Czarny. Muzykę do niemal wszystkich piosenek skomponował Dariusz Czarny. W lutym 2013 zespół wydał swój pierwszy album zatytułowany U studni.

Na scenie w fosie zobaczymy też zespół Cisza Jak Ta - wykonujący poezję śpiewaną, piosenkę poetycką, założony w 2003 r. w Kołobrzegu. Zespół tworzy aranżacje muzyczne do wierszy poetów polskich dwudziestego wieku, takich jak Bolesław Leśmian, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jonasz Kofta, Agnieszka Osiecka, Edward Stachura, jak i współczesnych poetów, jak Wiesława Kwinto-Koczan, Ewelina Marciniak, Barbara Borzymowska czy Tomasz Borkowski. Autorami tekstów są również aktualni lub byli członkowie zespołu: Michał Łangowski, Mariusz Skorupa, Mariusz Borowiec, czy Mateusz Wyziński. Zespół w ciągu 12 lat istnienia zagrał ponad 550 koncertów w całym kraju, wydał 9 płyt rejestrujących ponad 80 utworów grupy.

Nadal wielką niewiadomą są aktorzy. - Jeszcze chwila, a będziemy wiedzieli, kto znajdzie w sierpniu czas - uspokaja Zbigniew Buława, inicjator Nocy.

Do końca też nie wiadomo, jacy poeci będą mieli szansę pokazać się na scenie. Ewa Lipska przysłała grzecznościowy mail, a Adam Zagajewski jeszcze nie odpowiedział. - Jeśli nie uda się z nimi, to na pewno zaprosimy trójmiejskich poetów - zapowiada Buława.

A pewne jest to, że dojdzie do biesiady poetyckiej, która co roku towarzyszy Nocy.

Maria Eichlermaria.eichler@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.