Przylądek Beznadziei [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Adam Willma

Przylądek Beznadziei [komentarz]

Adam Willma

Doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz jest przenikliwym analitykiem.

Przylądek Beznadziei [komentarz]
archiwum Adam Willma, autor komentarza.

To, że zdarzają mu się niekiedy nazbyt daleko idące tezy, nie zmienia faktu, że w środowisku PiS jest jedną z najbardziej błyskotliwych postaci. Do najciekawszych należą wystąpienia prof. Zybertowicza na otwartych spotkaniach, gdy chłodny umysł naukowca konfrontowany jest z gorącymi głowami elektoratu dobrej zmiany. Podczas jednego z ostatnich tego rodzaju spotkań, w Klubie Ronina, Zybertowicz nie ukrywał, że problemem, który trapi „środowiska patriotyczne”, jest brak umiejętności prowadzenia dialogu ze środowiskami opiniotwórczymi na świecie i bezradność w lobbowaniu na rzecz swojej polityki w najważniejszych salonach. Prawica zwyczajnie nie miała kiedy - zdaniem profesora - się tego nauczyć.

Aby potwierdzić słuszność stwierdzenia doradcy prezydenta, wystarczy uruchomić dowolne medium. Partia Jarosława Kaczyńskiego uprawia politykę wewnętrzną niezależnie od tego, w jakim salonie się znajduje i w jakim języku rozmawia. Salonowa niemoc PiS jest tym bardziej dotkliwa, że na zjawisko, które dostrzega Zybertowicz, ślepi są ci, którzy wyznaczają PiS-owskie standardy. Prezesowi PiS wtóruje w tym przyboczna gwardia, z ministrem Macierewiczem na czele. Gdy czytam, że „prawdziwym wrogiem, który rozpoczął i który użył ukraińskich sił nacjonalistycznych do tej straszliwej zbrodni ludobójstwa [na Wołyniu], jest Rosja”, mam ochotę krzyczeć: „zabierzcie Macierewiczowi brzytwę!”.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ pyta: „Czy milcząco przyzwalając na takie szowinistyczne wypowiedzi, polskie władze nie przechodzą od zwykłej rusofobii do podsycania narodowościowej nienawiści?”. Nic dodać, nic ująć. Rosyjska dyplomacja zgarnęła kolejne bitki w grze.

Z propagandowej „zielonej wyspy” staczamy się do propagandowego Przylądka Beznadziei. Drogie „środowiska patriotyczne”, uczcie się, proszę, prędzej. Bo nauka to potęgi klucz. Zapytajcie prof. Zybertowicza.

Adam Willma

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.