Przyjrzyj się uważnie swoim paznokciom. Ich wygląd dużo ci powie o twoim zdrowiu

Czytaj dalej
Fot. 123rf.com
Paulina Targaszewska

Przyjrzyj się uważnie swoim paznokciom. Ich wygląd dużo ci powie o twoim zdrowiu

Paulina Targaszewska

Zamiast wykonywać serię różnych, często drogich badań, dokładnie obejrzyj swoje paznokcie. Pozwoli ci to często wcześnie rozpoznać różne choroby. Szczególnie zwróć uwagę na kształt paznokci, ich twardość, kolor i ewentualne bruzdy.

Często mówi się, że paznokcie są naszą wizytówką. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że są też sygnalizatorem i informują o tym, jaki jest stan naszego zdrowia. Na różowej płytce mogą być „zakodowane” ważne informacje o kondycji całego organizmu, a także nawykach i stylu pracy. Paznokcie często jako pierwsze alarmują o chorobie albo brakach w naszej diecie. Powinniśmy się im więc regularnie przyglądać. Sprawdzajmy kolor, twardość, kształt paznokci, ale też obserwujmy wszelkie bruzdy, plamki i pęknięcia.

Zła dieta

Białe plamki na paznokciach to sygnał, że powinniśmy wzbogacić dietę o cenne minerały, głównie cynk i wapń. Pojawiają się w przypadku zaburzeń odżywiania, ale mogą też być skutkiem urazów, np. zbyt mocnego odsuwania skórek. Na dietę zwróć też uwagę, kiedy paznokcie są kruche i łamliwe. Może to oznaczać, że brakuje ci krzemu i magnezu. Inna przyczyna to częste moczenie i suszenie rąk oraz paznokci w różnych detergentach.

Różne przyczyny bruzd

Bruzdowanie paznokci - coraz silniejsze kreski (bruzdy) pojawiają się z wiekiem, co jest spowodowane wolniejszym metabolizmem i kumulowaniem urazów paznokci. Może pojawić się w związku z zaburzeniami ukrwienia, przy chorobach reumatycznych, przy łuszczycy. Jeśli bruzdom towarzyszy kruchość, zwiększona łamliwość - warto zbadać tarczycę. Najczęściej bruzdy są skutkiem urazu macierzy paznokcia (miejsce, skąd paznokieć wyrasta): w miejscu uderzenia lub nadmiernego odsuwania skórek pojawia się bruzda, która, niestety, jest trwała.

Różne kolory

Żółte grube paznokcie bywają objawem przewlekłej choroby płuc, zaburzeń czynności tarczycy albo zakażenia grzybiczego. Oczywiście żółty kolor może być rezultatem używania ciemnych lakierów albo mogą występować u osób palących. Nie zawsze jednak grubsza, żółtawa płytka jest objawem grzybicy. Może być to wynik urazów (ciasne buty, uderzenie paznokcia). Niebieskawe zabarwienie paznokci występuje przy niedokrwistości lub słabym krążeniu krwi. Czasem towarzyszy również niższej temperaturze ciała.

Oznaki cukrzycy i anemii

Na paznokciach cukrzyka mogą pojawiać się bruzdy, paznokcie mogą być przerośnięte, żółtawe, kruche, łatwiej o infekcje grzybicze i bakteryjne. Przy bladym łożysku paznokcia warto zbadać poziom żelaza.

Plamki i rozwarstwienie

Jeśli niepokoi nas czarna plamka na paznokciu, która nie zrasta się tak, jak siniak, pokażmy zmianę dermatologowi, aby ten wykluczył czerniaka.

Najczęstszą zmianą zgłaszaną w gabinecie podologicznym jest oddzielenie się paznokcia od łożyska: robi się przestrzeń, gdzie paznokieć do niego nie przylega. Dotyczy to głównie miłośniczek ciasnego obuwia i osób uprawiających sport. Płytka oddziela się pod wpływem urazu.

Innymi przyczynami mogą być zakażenia grzybicze, bakteryjne, choroby tarczycy, łuszczyca, ale też przyjmowanie niektórych leków, działanie lakierów, które w składzie zawierają formaldehyd.

Jak łyżeczki

Sygnałem alarmującym powinny być także małe wgłębienia na paznokciu przypominające dziurki w naparstku- mogą oznaczać łuszczycę.

Wygięcie płytek może być spowodowane kontaktem z detergentami i substancjami chemicznymi. Przyczyniają się też do niego niedobór żelaza i anemia. Wykonaj więc analizę krwi. Jeśli masz anemię spowodowaną niedoborem żelaza, lekarz przepisze odpowiednie preparaty z tym pierwiastkiem.

Wypukłości

Niekiedy paznokcie są zaokrąglone i wypukłe jak tarcza zegarka. Możesz spotkać się również z nazwą palce pałeczkowate lub Hipokratesa. Bezpośrednią przyczyną takiego wyglądu paznokci jest niedotlenienie części ciała. Kiedy więc zaobserwujesz, że twoje paznokcie zaczynają przybierać taki kształt, sprawdź przede wszystkim swoje płuca, oskrzela oraz wątrobę.

Dbaj odpowiednio o paznokcie każdego dnia

Paulina Targaszewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.