Przybyli tu z daleka [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Jolanta Młodecka
Jolanta Młodecka

Przybyli tu z daleka [zdjęcia]

Jolanta Młodecka

500 lat temu, Marcin Luter, augustiański mnich, który nie zgadzał się z ideą sprzedaży odpustów, zawiesił na drzwiach kościoła w Wittenberdze 95 tez.

Narodził się nowy ruch, który miał na celu odnowę chrześcijaństwa. Był reakcją na negatywne zjawiska, które miały miejsce w katolickiej hierarchii kościelnej, a także stanowił opozycję do katolickiej doktryny dogmatycznej.

W Europie rozgorzały wojny na tle religijnym. Tysiące ludzi, prześladowanych za przekonania religijne, szukało schronienia w bardziej liberalnych karajch. A do takicj w XVI - i późniejszych wiekach - należała Polska.

Pierwsi ewangelicy pojawili się we Włocławku w końcu XVIII wieku. Miasto od wieków średnich było własnością biskupów włocławskich. Nie pozwalali oni na rozprzestrzenianie się religii protestanckiej. Dopiero w 1818 r. doszło do utworzenia parafii. Włocławscy ewangelicy rozpoczęli starania o przyznanie im opuszczonego kościoła katolickiego św. Wojciecha.

Świątynia przekazana została decyzją Komisji Rządowej Wyznania i Oświecenia Publicznego w czerwcu 1820 roku. Ewangelicy przejęli ją ostatecznie w marcu następnego roku.

Samodzielna parafia powstała w 1820 roku, a jej proboszczem został ks. Juliusz Adolf Teodor Ludwig. Nowi gospodarze postarali się o odnowienie budynku, wybudowali przy kościele plebanię, założyli też szkołę.

W 1850 roku Fryderyk Wilhelm Corde, dziedzic dóbr Siewiersk, zapisał w testamencie swój majątek na budowę nowego kościoła, szkoły i szpitala-domu opieki (przy dzisiejszej ulicy Słowackiego 4a). W1874 r. parafia uzyskała pieniądze na rozbudowę szkoły.
Kościół zbudowany został w latach 1877-1881. Jest to budowla ceglana, neogotycka, wzniesiona według planów budowniczego gubernianego Franciszka Tournelle. Fundusze na budowę świątyni i jej wyposażenie płynęły od parafian nie tylko z Włocławka. Także od współwyznawców z Warszawy, Ozorkowa, Chodcza oraz dotacji rządowej.

Uroczyste poświęcenie odbyło się w 25 października 1881 roku. Konsekracji dokonał ks. bp. Paweł Everth.

Jolanta Młodecka

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę dziennikarską rozpoczęłam w 1975 r. w rozgłośni oraz czasopiśmie "Alchemik" w Zakładach Azotowych" Włocławek. Byłam redaktorem naczelnym pisma. W 1989 r. przeszłam do oddziału włocławskiego "Gazety Pomorskiej". Zostałam kierownikiem oddziału. Oddelegowana zostałam następnie do "Głosu Szczecińskiego". Następnie pracowałam w oddziale w Brodnicy. Zakładałam oddziały gazety w Radziejowie, Aleksandrowie Kuj. i Ciechocinku. Ocenie współpracuję z "Gazetą Pomorską" we Włocławku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.