Przy utracie karty bankowej pomoże telefon na 828 828 828

Czytaj dalej
Fot. Jacek Babicz
Zbigniew Biskupski

Przy utracie karty bankowej pomoże telefon na 828 828 828

Zbigniew Biskupski

Po zgubieniu lub kradzieży karty bankowej trzeba ją szybko zablokować. Dzięki infolinii 828 828 828 można to zrobić w każdej chwili i każdym miejscu.

W portfelach nosimy zazwyczaj kilka kart płatniczych, co potwierdzają chociażby statystyki wskazujące, iż w Polsce aktywnych jest około 35 mln kart wydanych przez banki oraz inne instytucje finansowe. Gdy więc dojdzie do utraty portfela - czy to wskutek kradzieży, czy naszego roztargnienia - musimy jak najszybciej zablokować karty bankowe, by nie zostały one użyte przez nieuprawnioną osobę.

Choć karty można zablokować telefonicznie, to do niedawna w takim przypadku trzeba było dzwonić do każdego banku oddzielnie, pod różne numery telefonów. Na dodatek wcześniej trzeba było je ustalić, bo mało kto zapisuje, a tym bardziej pamięta numery alarmowe, gdy jest ich tak wiele.

Sytuacja diametralnie zmieniła się, gdy na początku 2014 r. Związek Banków Polskich uruchomił infolinię 828 828 828, pod którą można zastrzec utracone karty, które zostały wystawione przez różne banki.

Numer jest bardzo łatwy do zapamiętania, zatelefonować można o dowolnej porze nocy i dnia z dowolnego miejsca na świecie, a połączenie nie kosztuje drogo - jak w przypadku większości infolinii - ale tyle, co standardowa rozmowa. Dzięki nowoczesnym technologiom po uzyskaniu połączenia wystarczy wymienić nazwę banku, który wystawił kartę - w dowolnej formie czy nawet skrócie - a system automatycznie połączy z właściwym konsultantem.

System Zastrzegania Kart do tej pory obsłużył już około 100 tys. połączeń i z każdym dniem jego popularność rośnie. Analizy statystyczne wskazują, iż zdecydowana większość połączeń wykonywana jest z telefonów komórkowych.

Najwięcej zgłoszeń w ciągu doby dotyczy okresów przedświątecznych - a taki się właśnie zaczyna. Wtedy najczęściej gubimy karty, aktywizują się także złodzieje. Pod hasłem „Wiele banków. Jeden numer do zastrzegania kart” Związek Banków Polskich prowadzi kampanię przypominającą o zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się kartami bankowymi.

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.