Przy ulicy Cmentarnej we Włocławku będzie spopielarnia

Czytaj dalej
Fot. Wizualizacja
Małgorzata Goździalska

Przy ulicy Cmentarnej we Włocławku będzie spopielarnia

Małgorzata Goździalska

Nowy obiekt zostanie za kilka tygodni oddany do użytku.

Pochówki urnowe odbywają się na włocławskich nekropoliach coraz częściej. Mimo że koszty, w porównaniu z pochówkiem tradycyjnym, akurat w naszym mieście nie są niskie. Powód? Spopielanie zwłok zwykle przeprowadzane jest poza Włocławkiem - w Łodzi, Poznaniu lub Bydgoszczy.

Ale to się zmieni. Przedsiębiorca pogrzebowy Michał Pluciński dopiął bowiem swego. Nie w podwłocławskim Potoku, jak pierwotnie planował, ale we Włocławku będzie spopielarnia zwłok. Gdzie? Przy ulicy Cmentarnej, w nowej siedzibie zakładu pogrzebowego „Tartar”, w sąsiedztwie cmentarza komunalnego.

- Ta inwestycja dobiega właśnie końca - mówi nam Michał Pluciński. A to oznacza, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy spopielanie zwłok będzie możliwe we Włocławku.

Przedsiębiorca pogrzebowy twierdzi, że po uruchomieniu spopielarni we Włocławku koszty związane z pochówkiem urnowym spadną. I to sporo! Odejdą bowiem koszty transportu.

Ile będzie kosztować samo spopielanie? - Tego jeszcze nie ustaliłem - wyjaśnia Michał Pluciński. Wiadomo jednak, że u konkurencji spopielenie zwłok kosztuje 690 złotych. Jednak we Włocławku może być taniej.

We Włocławku nie powinno też być kłopotów z pochówkiem urnowym, choćby dlatego, że w kolumbarium na cmentarzu komunalnym są wolne nisze.

Ile kosztuje wykorzystanie niszy? Jak się dowiedzieliśmy w administracji cmentarza, to wydatek rzędu 2 tysięcy 160 złotych. Ale to opłata na 99 lat. Do tego trzeba dodać jeszcze 108 złotych w formie opłaty za nadzór nad pochówkiem.

Zainteresowanie „wykupem” miejsca w kolumbarium jest na włocławskim cmentarzu duże. Także ze strony żyjących włocławian. Ale, jak się dowiedzieliśmy, zarezerwować sobie za życia niszy w kolumbarium nie można.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.