Przy moście kolejki będą lampy i kamery

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Przy moście kolejki będą lampy i kamery

Adam Lewandowski

Wspólnie budowali most i ścieżkę z Koronowa do Bydgoszczy, wspólnie chcą też chronić.

Zabytkowy most kolejki wąskotorowej i ścieżka rowerowa prowadząca przez ten piękny most są wspólnym dziełem gminy Koronowo i Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. To także dowód, że samorządy, jeśli tylko chcą, mogą się dogadać i wspólnie działać.

Pomysł, by ścieżkę rowerową poprowadzić prze most kolejki był autorstwa starosty Wojciecha Porzycha. Ale zabytkowy obiekt był wtedy w opłakanym stanie: zamknięty z powodu osuwisk zagrażającym filarom mostu. Ale starosta Porzych i burmistrz Gliszczyński dogadali się.

Starosta zajął się ścieżką rowerową, burmistrz osuwiskiem. I oto jesienią 2014 roku w Koronowie uroczyście otwarto ścieżkę - przez zabytkowy most. Obiekt uhonorowany został nagrodą „Modernizacja roku 2014” w kategorii drogi i obiekty mostowe. Odtąd wizytówką gminy i powiatu bydgoskiego jest ich wspólne przedsięwzięcie. Ścieżka - przez most - służy przez cały rok. Chętnie spacerują tu koronowianie i przyjeżdżają rowerzyści - m.in. z Bydgoszczy.

Niestety, zbyt często grasują tu wandale. Niszczą konstrukcje mostu, śmiecą, rozjeżdżają quadami skarpę. O zniszczeniach pisaliśmy na naszych łamach latem minionego roku, publikowaliśmy zdjęcia uszkodzonych barierek nad Brdą.

W zeszłym roku narodził się pomysł, by most i ścieżkę rowerową oświetlić i założyć monitoring. Gmina Koronowo zleciła wykonanie projektu.

- Czujemy się odpowiedzialni za obiekt, dlatego postanowiliśmy pokryć część kosztów - mówi starosta Wojciech Porzych. - By ukrócić dewastację ścieżki i mostu.

Pojutrze sesja rady powiatu. Jednym z punktów programu będzie uchwała w sprawie przekazania 5 tys. zł na projekt monitoringu obiektu.

Gmina wykonanie projektu zleciła w zeszłym roku. Jest już gotowy. Kosztuje 9.900 zł. Tak więc jeśli w czwartek radni powiatu zagłosują: TAK, to połowę kosztów dołoży starostwo.

- Po jednej i drugiej stronie mostu, zgodnie z projektem uzgodnionym m.in. z konserwatorem zabytków, staną lampy, zamontowane zostaną też kamery podłączone do naszego Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Centrum pracuje przez całą dobę, tak więc wandale będą musieli się mieć na baczności. Współpracujemy z policją, która w każdej chwili może się dojechać na most - mówi Jarosław Stoba z koronowskiego ratusza.

Jeżeli jest już projekt, to czas na realizację. Prawdopodobnie jeszcze przed latem br.

Adam Lewandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.