Przy moście kolejki będą lampy i kamery

Czytaj dalej
Fot. Adam Lewandowski
Adam Lewandowski

Przy moście kolejki będą lampy i kamery

Adam Lewandowski

Wspólnie budowali most i ścieżkę z Koronowa do Bydgoszczy, wspólnie chcą też chronić.

Zabytkowy most kolejki wąskotorowej i ścieżka rowerowa prowadząca przez ten piękny most są wspólnym dziełem gminy Koronowo i Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy. To także dowód, że samorządy, jeśli tylko chcą, mogą się dogadać i wspólnie działać.

Pomysł, by ścieżkę rowerową poprowadzić prze most kolejki był autorstwa starosty Wojciecha Porzycha. Ale zabytkowy obiekt był wtedy w opłakanym stanie: zamknięty z powodu osuwisk zagrażającym filarom mostu. Ale starosta Porzych i burmistrz Gliszczyński dogadali się.

Starosta zajął się ścieżką rowerową, burmistrz osuwiskiem. I oto jesienią 2014 roku w Koronowie uroczyście otwarto ścieżkę - przez zabytkowy most. Obiekt uhonorowany został nagrodą „Modernizacja roku 2014” w kategorii drogi i obiekty mostowe. Odtąd wizytówką gminy i powiatu bydgoskiego jest ich wspólne przedsięwzięcie. Ścieżka - przez most - służy przez cały rok. Chętnie spacerują tu koronowianie i przyjeżdżają rowerzyści - m.in. z Bydgoszczy.

Niestety, zbyt często grasują tu wandale. Niszczą konstrukcje mostu, śmiecą, rozjeżdżają quadami skarpę. O zniszczeniach pisaliśmy na naszych łamach latem minionego roku, publikowaliśmy zdjęcia uszkodzonych barierek nad Brdą.

W zeszłym roku narodził się pomysł, by most i ścieżkę rowerową oświetlić i założyć monitoring. Gmina Koronowo zleciła wykonanie projektu.

- Czujemy się odpowiedzialni za obiekt, dlatego postanowiliśmy pokryć część kosztów - mówi starosta Wojciech Porzych. - By ukrócić dewastację ścieżki i mostu.

Pojutrze sesja rady powiatu. Jednym z punktów programu będzie uchwała w sprawie przekazania 5 tys. zł na projekt monitoringu obiektu.

Gmina wykonanie projektu zleciła w zeszłym roku. Jest już gotowy. Kosztuje 9.900 zł. Tak więc jeśli w czwartek radni powiatu zagłosują: TAK, to połowę kosztów dołoży starostwo.

- Po jednej i drugiej stronie mostu, zgodnie z projektem uzgodnionym m.in. z konserwatorem zabytków, staną lampy, zamontowane zostaną też kamery podłączone do naszego Gminnego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Centrum pracuje przez całą dobę, tak więc wandale będą musieli się mieć na baczności. Współpracujemy z policją, która w każdej chwili może się dojechać na most - mówi Jarosław Stoba z koronowskiego ratusza.

Jeżeli jest już projekt, to czas na realizację. Prawdopodobnie jeszcze przed latem br.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.