Przez 5 lat kierowca będzie musiał się bardzo pilnować

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Mielnik
Marek Weckwerth

Przez 5 lat kierowca będzie musiał się bardzo pilnować

Marek Weckwerth

Od czerwca za przekroczenie limitu punktów karnych za wykroczenia nie straci się prawa jazdy. Ale przez 5 kolejnych lat trzeba będzie się bardzo pilnować, bo drugie przekroczenie limitu oznaczać będzie najgorsze - utratę dokumentu.

Taką zmianę przyniesie 4 czerwca, po wielu latach zapowiedzi, znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami. Wcześniej nie można było wprowadzić zmian, bo nie w pełni działała Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

Teraz kierowca traci uprawnienia, gdy na jego koncie pojawia się więcej niż 24 punkty (w przypadku kierowcy, który ma prawo jazdy krócej niż rok - ponad 20 punktów). W sytuacji kryzysowej, gdy liczba punktów zbliża się do 24, kierowca może zapisać się raz na pół roku do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego na płatny kurs redukujący stan konta o 6 punków.

Za kilka miesięcy reguły zmienią się diametralnie. O szczegółach przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.