Przewodnicy świętują swój dzień i za darmo oprowadzają po ciekawych miejscach [lista wydarzeń]

Czytaj dalej
Fot. Jarosław Pruss
Joanna Pluta

Przewodnicy świętują swój dzień i za darmo oprowadzają po ciekawych miejscach [lista wydarzeń]

Joanna Pluta

Kujawsko-Pomorskie już po raz 6 zaprasza na Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Kto chce, musi się zapisać do 18 lutego.

- Czekam na ten weekend od początku lutego - mówi Maria, torunianka, która planuje zwiedzić jak najwięcej się da. - Na co dzień nie mamy z rodziną czasu, żeby chodzić po muzeach, skansenach, galeriach. Ale w sobotę i w niedzielę wsiadamy w auto i będziemy krążyć po całym regionie.

A będzie co robić. W akcję zaangażowało się niemal czterdzieści instytucji z całego województwa. Po muzeach i galeriach oprowadzą przewodnicy, będzie można wysłuchać prelekcji, wziąć udział w grach terenowych i zobaczyć, czym może się poszczycić nasze województwo. I w dodatku wszystko za darmo. Warunek? Trzeba wejść na stronę www.rejestracja.kujawsko-pomorskie.travel i zapisać się na zwiedzanie konkretnych miejsc. Czas, aby to zrobić, jest do jutra. Jak dotąd zapisało się ponad tysiąc chętnych. A to jeszcze nie koniec.

- Już teraz wiem, że od poniedziałku nie ma już wolnych miejsc, jeśli chodzi o zwiedzanie u nas - mówi Łukasz Stachowiak z bydgoskiego Exploseum. - Zainteresowanie jest ogromne, bo i oferta jest bardzo atrakcyjna. I w dodatku za darmo. Wydaje mi się też, że takie okazje jak ta pozwalają mieszkańcom regionu odkryć rzeczy i miejsca, o których może kiedyś słyszeli, ale których jeszcze nie poznali, bo odkładają to na później.

Do zwiedzania z przewodnikami zapraszają między innymi Wenecja (tam zaplanowano wystawę naturalnej wielkości machin oblężniczych), Toruń, w którym będzie można np. zobaczyć średniowieczne fortyfikacje oraz zwiedzić cerkiew pw. św. Mikołaja Cudotwórcy.

W Świeciu zaplanowano zwiedzanie koszar - obiektów byłej jednostki wojskowej i cmentarza żołnierzy armii radzieckiej z 1945 r., do Kłóbki warto się wybrać, by obejrzeć Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny, do Inowrocławia, by zagrać w grę miejską „Ścieżka zdrowia” w Parku Solankowym, a do Golubia-Dobrzynia, żeby poznać Zamek Golubski.

W Bydgoszczy sporą ofertę przygotowało Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego oraz Galeria Miejska. Warto się też wybrać na spacer z przewodnikiem wzdłuż Kanału Bydgoskiego. Na zimowy spacerek zaprasza z kolei Chełmno.

Zapraszamy!

Lista wydarzeń

20 lutego sobota

Biskupin, gmina Gąsawa
9.00 - 11.00 Zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego oraz wystaw stałych i czasowych, organizator: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 12.00 Zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego oraz wystaw stałych i czasowych, organizator: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (zwiedzanie z przewodnikiem)
12.00 -14.00 Zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego oraz wystaw stałych i czasowych, organizator: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (zwiedzanie z przewodnikiem)
13.00 -15.00 Zwiedzanie Rezerwatu Archeologicznego oraz wystaw stałych i czasowych, organizator: Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (zwiedzanie z przewodnikiem)

Bydgoszcz
9.30 - 11.30 Szlakiem TeH2O. Exploseum - Fabryka pełna tajemnic, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 10.40 Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem) 10.00 - 12.00 Spacer z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego po bydgoskiej dzielnicy muzycznej, organizator: Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 13.00 Spacer z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego po bydgoskich kościołach różnych wyznań, organizator: Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 16.00 Spacer wśród zabytków Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie indywidualne)
11.00 - 11.45 Zwiedzanie Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, organizator: Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego (zwiedzanie z przewodnikiem i zwiedzanie indywidualne)
11.00 - 11.40 Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem) 11.00 - 12.00 Szlakiem TeH2O - spacer historyczny po śladach bydgoskiego przemysłu Fotochemicznego, organizator: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki (zwiedzanie muzeum z przewodnikiem)
11.00 - 13.00 Bydgoski modernizm – śladami Jana Kossowskiego, organizator: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego (zwiedzanie z przewodnikiem)
11.30 - 16.30 Zwiedzanie wystaw sztuki współczesnej w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, organizator: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy (zwiedzanie indywidualne)
12.00 - 13.00 Zwiedzanie barki Lemara, organizator: Miejskie Centrum Kultury – Barka Lemara (zwiedzanie z przewodnikiem)
12.00 - 12.45 Zwiedzanie Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego, organizator: Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego (zwiedzanie z przewodnikiem i zwiedzanie indywidualne)
12.00 – 12.40 Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem) 12.30 - 13.30 670 lat Bydgoszczy - spacer urodzinowy, organizator: Bydgoskie Centrum Informacji (zwiedzanie z przewodnikiem)
12.30 - 14.30 Szlakiem TeH2O. Exploseum - Fabryka pełna tajemnic, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
13.00 - 14.00 Zwiedzanie barki Lemara, organizator: Miejskie Centrum Kultury – Barka Lemara (zwiedzanie z przewodnikiem)
13.00 – 13.40 Zwiedzanie Biblioteki Bernardynów, organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem) 13.00 - 14.00 Szlakiem TeH2O - spacer historyczny po śladach bydgoskiego przemysłu Fotochemicznego, organizator: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki (zwiedzanie muzeum z przewodnikiem)
13.30 - 15.30 Szlakiem TeH2O. Exploseum - Fabryka pełna tajemnic, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Chełmno
14.30 - 16.30 Zimowy Spacerek po Chełmnie, organizator: Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Koło Przewodników PTTK w Chełmnie (zwiedzanie muzeum i miasta z przewodnikiem)

Inowrocław
16.00 - 18.00 Ścieżka zdrowia – spacer po Parku Solankowym, organizator: Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna, PTTK Oddział Inowrocław (zwiedzanie z przewodnikiem)

Nieszawa
10.00 - 15.00 Zwiedzanie Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne, co pół godziny)

Koronowo
10.00 - 12.00 Spacer z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego po Koronowie, organizator: Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Kruszwica
9.00 - 10.00 Spacer przez miasto do Kolegiaty, organizator: Koło Przewodników PTTK przy Nadgoplańskim Oddziale PTTK w Kruszwicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
9.00 - 10.00 Półwysep jakiego nie znacie!, organizator: Koło Przewodników PTTK przy Nadgoplańskim Oddziale PTTK w Kruszwicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 11.00 Półwysep jakiego nie znacie!, organizator: Koło Przewodników PTTK przy Nadgoplańskim Oddziale PTTK w Kruszwicy (zwiedzanie z przewodnikiem)
11.00 - 12.00 Spacer przez miasto do Kolegiaty, organizator: Koło Przewodników PTTK przy Nadgoplańskim Oddziale PTTK w Kruszwicy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Ruda, gmina Górzno
10.00 - 13.00 Ekoquesting „Leśna Szkoła Odkrywców, organizator: Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy (zabawa terenowa)

Świecie
15.00 - 18.00 Zwiedzanie obiektów i poznanie działania służb ochrony i bezpieczeństwa społeczeństwa: Straży Miejskiej i Państwowej Straży Pożarnej, organizator: Koło Przewodników PTTK w Świeciu, Komenda Straży Miejskiej w Świeciu, Komenda Powiatowej Straży Pożarnej w Świeciu (zwiedzanie z przewodnikiem połączone z prelekcją)

Toruń
12.00 - 14.00 Osiedlowe legendy i zabytki w Kaszczoru i Na Skarpie, organizator: Akademia Języków Obcych Logos (gra miejska)
13.00 - 14.00 Śladami zasłużonych ludzi, upamiętnionych tablicami, w obrębie Starego Miasta, organizator: Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
15.00 - 16.30 Średniowieczne fortyfikacje toruńskie, organizator: Oddział Miejski PTTK Toruń - Komisja Przewodnicka (zwiedzanie z przewodnikiem)

Wenecja, gmina Żnin
10.00 - 11.00 Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej i Ruin Zamku w Wenecji z wystawą machin oblężniczych, organizator: Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (zwiedzanie z przewodnikiem)
11.00 – 12.00 Zwiedzanie Muzeum Kolei Wąskotorowej i Ruin Zamku w Wenecji z wystawą machin oblężniczych, organizator: Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie (zwiedzanie z przewodnikiem)

Włocławek
10.00 - 15.00 Zwiedzanie wystaw stałych prezentowanych w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne, co pół godziny)
10.00 - 15.00 Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne, co pół godziny)
10.00 - 16.00 Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem parku wraz z Dworem Orpiszewskich co pół godziny)

21 lutego niedziela

Bydgoszcz
9.30 - 11.30 Szlakiem TeH2O. Exploseum - Fabryka pełna tajemnic, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 12.00 Spacer z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego Szlakiem Bydgoskich Pomników Przyrody, organizator: Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 13.00 Spacer z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego pt. ”Fordon po żydowsku”, organizator: Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 13.00 Spacer z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego ”Fordońska Ekstrema”, organizator: Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 13.00 Spacer z okazji Dnia Przewodnika Turystycznego wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego, organizator: Koło Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek Regionalnego Oddziału PTTK „Szlak Brdy” w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
11.00 - 13.00 Na tropach bydgoskiego przemysłu – spacer ul. Jagiellońską w Bydgoszczy, organizator: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego, (zwiedzanie z przewodnikiem)
11.30 - 16.30 Zwiedzanie wystaw sztuki współczesnej w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, organizator: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy (zwiedzanie indywidualne bez zapisów)
12.00 - 13.00 Zwiedzanie barki Lemara, organizator: Miejskie Centrum Kultury – Barka Lemara (zwiedzanie z przewodnikiem)
12.30 - 13.30 670 lat Bydgoszczy - spacer urodzinowy, organizator: Bydgoskie Centrum Informacji (zwiedzanie z przewodnikiem)
12.30 - 14.30 Szlakiem TeH2O. Exploseum - Fabryka pełna tajemnic, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)
13.00 - 14.00 Zwiedzanie barki Lemara, organizator: Miejskie Centrum Kultury – Barka Lemara (zwiedzanie z przewodnikiem)
13.30 - 15.30 Szlakiem TeH2O. Exploseum - Fabryka pełna tajemnic, organizator: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy (zwiedzanie z przewodnikiem)

Ciechocinek
10.00 - 11.30 Atrakcje Ciechocinka, organizator: Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
12.00 - 14.00 Zwiedzanie największych atrakcji Ciechocinka, organizator: Urząd Miejski w Ciechocinku (zwiedzanie z przewodnikiem)

Golub-Dobrzyń
12.00 - 14.00 Zwiedzanie Zamku Golubskiego, organizator: Oddział PTTK im. Zygmunta Kwiatkowskiego w Golubiu Dobrzyniu (zwiedzanie z przewodnikiem)

Grudziądz
10.00 - 11.30 Spichrzową przez wieki, organizator: Koło Przewodników PTTK w Grudziądzu, Muzeum w Grudziądzu (zwiedzanie muzeum i miasta z przewodnikiem)
11.00 - 12.30 Spichrzową przez wieki organizator: Koło Przewodników PTTK w Grudziądzu, Muzeum w Grudziądzu (zwiedzanie muzeum i miasta z przewodnikiem)
12.00 - 13.30 Spichrzową przez wieki organizator: Koło Przewodników PTTK w Grudziądzu, Muzeum w Grudziądzu (zwiedzanie muzeum i miasta z przewodnikiem)

Inowrocław
16.00 - 18.00 Ścieżka zdrowia – gra miejska w Parku Solankowym, organizator: Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna, Oddział PTTK Inowrocław

Nakło nad Notecią
9.00 - 10.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych, organizator: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 11.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych, organizator: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią (zwiedzanie z przewodnikiem)
11.00 - 12.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych, organizator: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią (zwiedzanie z przewodnikiem)
11.00 - 13.00 Nakło nad Notecią szlakiem miejsc pamięci narodowej, organizator: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią (spacer z przewodnikiem)
12.00 - 13.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych, organizator: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią (zwiedzanie z przewodnikiem)
14.00 - 15.00 Nie szata zdobi człowieka…- historia mody w Polsce, organizator: Muzeum Ziemi Krajeńskiej (prelekcja)
15.00 - 16.00 Zwiedzanie ekspozycji muzealnych, organizator: Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią (zwiedzanie z przewodnikiem)

Nieszawa
10.00 - 15.00 Zwiedzanie Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne, co pół godziny)

Strzelno
12.30 - 14.30 Strzelno mniej znane, ale również atrakcyjne, organizator: PTTK im. Antoniego Słowińskiego w Strzelnie, Muzeum – Romański Ośrodek Kultury Ottona i Bolesława przy Parafii Rzymsko - Katolickiej Św. Trójcy w Strzelnie (zwiedzanie z przewodnikiem)

Świecie
10.30 - 13.30 Historia wojska w Świeciu. Zwiedzanie koszar – obiektów byłej jednostki wojskowej i cmentarza żołnierzy armii radzieckiej z 1945 r. w obrębie koszar, organizator: Koło Przewodników PTTK w Świeciu, (zwiedzanie z przewodnikiem)

Toruń
10.00 - 11.30 Stare historie, a Nowe Miasto Toruń, organizator: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (spacer z przewodnikiem)
11.00 - 12.00 Zwiedzanie Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu, Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem) 11.00 - 12.30 Zwiedzanie Muzeum Historii Torunia, organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu (oprowadzanie kuratorskie)
11.00 - 12.30 Tony Halik - obywatel świata, organizator: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (prelekcja)
12.00 - 13.00 Zwiedzanie Centrum Kulturalno – Kongresowego Jordanki w Toruniu, Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem) 12.00 - 13.30 Zwiedzanie Muzeum Historii Torunia, organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu (oprowadzanie kuratorskie)
12.30 - 13.30 Turystyka na rowerze - sposób na bliższe poznanie otaczających nas walorów, organizator: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (prelekcja) 13.00 - 14.00 Osobliwości Rynku Nowomiejskiego w Toruniu, organizator: Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
13.00 - 14.30 Zwiedzanie Muzeum Historii Torunia, organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu (oprowadzanie kuratorskie)
13.00 - 15.00 Toruńskie opowieści – konfrontacja legend i faktów, organizator: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
14.00 - 15.30 Zwiedzanie Muzeum Historii Torunia, organizator: Muzeum Okręgowe w Toruniu (oprowadzanie kuratorskie)
14.00 - 14.45 Interaktywny pokaz legend toruńskich, organizator: Dom Legend Toruńskich (spektakl z udziałem zwiedzających)
15.00 - 16.30 Śladami toruńskiego gotyku, organizator: Oddział Miejski PTTK Toruń - Komisja Przewodnicka (zwiedzanie z przewodnikiem)
15.15 - 16.15 Zwiedzanie Cerkwi p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy, organizator: Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (zwiedzanie z przewodnikiem)
16.00 - 17.00 Dzwon w życiu człowieka, organizator: Oddział Przewodnicki PTTK w Toruniu (prelekcja)

Włocławek
10.00 - 13.00 Poznaj swoje miasto Włocławek, organizator: Informacja Turystyczna Włocławek (zwiedzanie z przewodnikiem)
10.00 - 15.00 Zwiedzanie wystaw stałych prezentowanych w Gmachu Głównym Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne, co pół godziny)
10.00 - 15.00 Zwiedzanie ekspozycji stałych i czasowej w Muzeum Etnograficznym we Włocławku, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne, co pół godziny)
10.00 - 15.00 Zwiedzanie ekspozycji prezentowanych w Zbiorach Sztuki we Włocławku, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie indywidualne, co pół godziny)
10.00 - 16.00 Zwiedzanie Kujawsko-Dobrzyńskiego Parku Etnograficznego w Kłóbce, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem co pół godziny parku i Dworu Orpiszewskich)
11.00 - 11.40 Historia rodu Bojańczyków - dzieje starego browaru, organizator: Informacja Turystyczna Włocławek, Centrum Kultury Browar B. (pokaz filmowy)
12.00 - 13.00 Niedziela z kustoszem na wystawie „Władcy i przywódcy polscy ilustrowani monetą i medalem”, organizator: Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku (zwiedzanie z przewodnikiem)

Joanna Pluta

W "Pomorskiej" zajmuję się dwoma tematami - kulturą i zdrowiem. Ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej fascynujący. Drugi natomiast daje o wiele więcej satysfakcji.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.