Prześledźmy 3 etapy przebudowy stadionu żużlowego w Grudziądzu

Czytaj dalej
Fot. Maryla Rzeszut
Maryla Rzeszut

Prześledźmy 3 etapy przebudowy stadionu żużlowego w Grudziądzu

Maryla Rzeszut

Stadion w Grudziądzu będzie spełniać kryteria międzynarodowe. Trwa 3. etap modernizacji stadionu żużlowego.

Przypomnijmy, że modernizacja rozpoczęła się od 1. etapu: budowy na stadionie żużlowym oświetlenia, by mecze mogły odbywać się także wieczorami.

Drugi etap obejmował trybuny gości (pierwotnie), gdyż ich przeznaczenie zmieniło się i - jako nowe, gotowe, służyły kibicom miejscowym, grudziądzkim. W ten sposób zostały bardziej wykorzystane. Nie zawsze bowiem fani drużyny przeciwnej stawiali się na meczach w dużych grupach, a czasem wcale.

Modernizacja stadionu przy ul. Hallera 4 w Grudziądzu jest istotna z uwagi na starty MRGARDEN GKM w 2016 roku w ekstralidze. Standard stadionu musi spełniać wymogi ekstraligowe.

Trzeci etap przebudowy stadionu żużlowego jest już wykonany w 60 procentach, m.in. dzięki sprzyjającej pogodzie. - Od dwóch miesięcy przebudowujemy trybuny na przeciwległej prostej i wirażu stadionu żużlowego. Pracuje 20 osób. Większość ciężkiego sprzętu jest z naszej firmy. Wypożyczyliśmy tylko dźwig do przenoszenia m.in. elementów przy budowie szalunków 5-metrowych murów oporowych, na obwodzie stadionu - objaśnia Paweł Krupiński, kierownik budowy. - Nasza firma jest typowo rodzinna. Szefem jest ojciec, a oprócz mnie pracuje także brat. Cieszymy się, że modernizujemy stadion. Przyznam, że sam chodzę na mecze żużlowe.

Trybuny budują od zera

W pierwszej fazie prac ekipy firmy Krupiński Grudziądz zdemontowały reklamy na koronie stadionu, rozebrały resztki chodnika i konstrukcji trybun.

- Wywieźliśmy też cały, stary grunt spod trybun. Od zera, nawieźliśmy nowy. To ogrom pracy. Trybuny, które budujemy, są prawie dwa razy dłuższe niż te powstałe w 2. etapie. Korygujemy pierwszy, najniższy rząd w trybunach. Będzie usytuowany stopień wyżej, skąd jest lepsza widoczność - objaśnia Paweł Krupiński. - Pogoda nam sprzyja. Prace możemy też prowadzić przy małym mrozie, nawet do -10 stopni C. Jak dotąd, przebiegają zgodnie z harmonogramem. Na koniec zamontujemy krzesełka. Staramy się, by trybuny były gotowe planowo, z końcem lutego.

Paweł Krupiński tłumaczy też, że pod trybunami, na wirażu, powstaje przejazd na parking techniczny, dla pojazdów takich jak ciągnik, polewaczka, karetka itp. Wczoraj wylewany był beton do szalunków stopni trybun. - Ostatni odcinek muru oporowego zakończymy przed świętami - zapewnia Krupiński.

Wszystko planowo

- To już 3. faza modernizacji stadionu. Z remontem nie ma żadnych problemów. Wiosną na trybunach będziemy mieć wszystkich krzesełek już 5.800! mówi Arkadiusz Tuszkowski, prezes MRGARDEN GKM.

Musimy remontować etapami

- Po zakończeniu 3. etapu przebudowy, jesienią 2016 r rozpoczniemy czwarty: budowę dachu nad trybuna główną. Powstanie też parking techniczny dla pojazdów takich jak ciągnik, polewaczka, straż pożarna czy karetka. Zbudujemy też oświetlony parking dla kibiców, gdzie będzie można ustawić auto na podłożu utwardzonym i odwodnionym - informuje Robert Malinowski, prezydent Grudziądza. - Podwyższymy też standard parkingu dla żużlowców. O ile będzie to możliwe, to parking dla zawodników zyska na funkcjonalności i estetyce wcześniej, niż w 4. etapie.

Maryla Rzeszut

Maryla Rzeszut - dziennikarka Gazety Pomorskiej. Urodziła się w Krakowie, ale związała się z Kujawami i Pomorzem- poprzez pracę w "GP" (3 lata w Bydgoszczy, później - do teraz - w Grudziądzu). Jej dewiza: Dziennikarz może, chociaż w skali mikro, poprawić świat i pomóc ludziom.
Zajmuje się tematyką społeczną, międzynarodową, gospodarczą. Podejmuje interwencje. Relacjonuje wydarzenia sportowe. Przeprowadza wywiady z nietuzinkowymi ludźmi.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.