Przesiadamy się na hulajnogi i łamiemy nogi

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Dembiński
Marek Weckwerth

Przesiadamy się na hulajnogi i łamiemy nogi

Marek Weckwerth

Wraz ze wzrostem popularności jednośladów oraz tzw. urządzeń transportu osobistego w krajach Unii Europejskiej, w tym Polsce, rośnie liczba wypadków z ich udziałem.

Instytut Transportu Samochodowego uczestniczył w europejskich badaniach wypadków motocyklistów, motorowerzystów i rowerzystów. Konkluzja jest taka: coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu podróżowania - zamiast samochodu wybiera rowery, motorowery, motocykle lub urządzenia transportu osobistego, np. hulajnogi. W wielu przypadkach decyzja o wyborze środka lokomocji podyktowana jest względami ekonomicznymi (ograniczenie kosztów przejazdu) oraz praktycznymi (dogodniejszy sposób jazdy po zatłoczonych ulicach).

Ewolucję w trendach mobilności obywateli wspiera także Unia Europejska, upatrując w tym remedium na problemy związane z zatłoczeniem miast, dewastacją przestrzeni publicznej, zanieczyszczeniem powietrza i z chorobami cywilizacyjnymi.
Jednak wzrostowi liczby użytkowników dróg, korzystających z innych niż samochód środków transportu towarzyszą wypadki drogowe - zauważa Instytut Transportu Drogowego (ITS), który uczestniczył w europejskim badaniu wypadków drogowych użytkowników jednośladów.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 70% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Marek Weckwerth

Dziennikarz "Gazety Pomorskiej" specjalizujący się tematyce bezpieczeństwa ruchu drogowego, transportu, gospodarki oraz turystyki i krajoznawstwa. Zainteresowania: turystyka, rekreacja i sport, kajakarstwo, historia, polityka. Instruktor, komandor spływów i wypraw kajakowych, autor podręczników dla kajakarzy i setek artykułów prasowych z tego zakresu. Rekordzista Polski w pływaniu kajakiem rzekami pod prąd od ujścia do źródła. Magister nauk politycznych po uczelniach w Poznaniu i Bydgoszczy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.