Przeniosą sztuki na Jordanki

Czytaj dalej
Fot. Jacek Smarz
(tb)

Przeniosą sztuki na Jordanki

(tb)

Pierwsza premiera Teatru Muzycznego w nowej sali planowana jest na czerwiec przyszłego roku. Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny jest najmłodszym teatrem w Toruniu.

Marszałek województwa oraz prezydent Torunia podpisali w środę list intencyjny w sprawie wykorzystania nowej sali koncertowej na potrzeby Impresaryjnego Teatru Muzycznego.

- Jeśli Impresaryjny Teatr Muzyczny będzie chciał realizować większe formy, to scena Jordanek będzie dla niego idealna - twierdzi Piotr Całbecki, marszałek województwa. - Spodziewamy się dużej inscenizacji, która wymaga dużej widowni. I oby to był hit, grany nie tylko przez sezon, ale i przez kilka lat. Obecność teatru na Jordankach stwarza też większe możliwości dla Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Nie zapominajmy, że obecnie teatr funkcjonuje w spartańskich warunkach w Pałacu Dąmbskich, który czeka kapitalny remont.

Zarówno marszałek województwa, jak i prezydent Torunia podkreślali, że list intencyjny jest przypieczętowaniem planów, które pojawiły się jeszcze przed powstaniem sali.

- Dokument nie zawiera żadnych szczegółów finansowych - zapewnia Michał Zaleski. - W sprawie wykorzystania sali dyrekcja Teatru Muzycznego będzie porozumiewać się bezpośrednio z CKK Jordanki. Sala od teraz ma być sceną główną Impresaryjnego Teatru Muzycznego.

Pierwsza premiera - musical „Tajemnice Tomka Sawyera” - odbędzie się na niej 1 czerwca. Sztukę wyreżyseruje Giovanni Castellanosa, a muzykę napisze Sławomir Wierzcholski. - Choć nasza najbliższa styczniowa premiera - komedia „Gatunek żeński” - odbędzie się w Pałacu Dąmbskich, to liczymy, że również trafi na Jordanki - mówi Anna Wołek, dyrektor teatru.

Gdzie teatr będzie miał siedzibę podczas remontu? - Jeszcze nie wiemy, czy uda się pogodzić go z funkcjonowaniem w budynku teatru - mówi Piotr Całbecki, a Michał Zaleski dodaje: - Jeśli sale na Jordankach okażą się za duże, deklarujemy pomoc. Mamy sale w Teatrze Baj Pomorski i w innych miejscach, które można wykorzystać - twierdzi.

Były także plany przeniesienia Teatru Muzycznego do części dawnych młynów przy ul. Łokietka. - Będzie to nie tyle siedziba, ile miejsce do prób, rodzaj zaplecza teatru - mówił Piotr Całbecki. - Wygospodarowaną powierzchnię będzie można oczywiście zaadaptować na różne formy sceniczne. Głównie służyć będzie jednak codziennej pracy.

Działalność Teatru Muzycznego w ToruniuJego działalność skupia się na prezentacji własnych spektakli muzycznych, a także organizacji koncertów, recitali i projekcji filmów. Do tej pory w jego siedzibie - Pałacu Dąmbskich przy ul. Żeglarskiej - odbyło się dziewięć premier. Po remoncie w piwnicach budynku ma powstać klub jazzowy. To właśnie teatrowi powierzono zarządzanie pałacem w Wieńcu, gdzie marszałek chce stworzyć Kujawskie Centrum Muzyki.
Repertuar bieżący
  • „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” - w najbliższą sobotę i niedzielę o godzinie 16.
  • „SopranoForte - Od klasyki do Broadwayu” - koncert sylwestrowy (31 grudnia o godzinie 21).
Planowane premiery
  • „Gatunek żeński” - 15 stycznia 2016 roku. Spektakl zostanie wystawiony w obecnej siedzibie przy ul. Żeglarskiej.
  • „Tajemnice Tomka Sawyera” - musical zostanie wystawiony 1 czerwca 2016 roku w CKK Jordanki.

Autor: (tb)

(tb)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.