Przełomowe operacje u pacjentów w śpiączce

Czytaj dalej
Fot. Pawel Relikowski
Hanka Sowińska

Przełomowe operacje u pacjentów w śpiączce

Hanka Sowińska

W połowie maja zespół polskich i japońskich neurochirurgów wykona nowatorskie zabiegi wszczepienia stymulatorów do rdzenia kręgowego.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie ma szanse przejść do historii polskiej medycyny jako ta placówka, w której po raz pierwszy - u pacjentów pozostających w śpiączce zostaną wszczepione stymulatory do wybranych okolic rdzenia kręgowego.

Krótka informacja, która pod koniec kwietnia pojawiła się na stronie internetowej Fundacji „Akogo?”, zelektryzowała nie tylko rodziny osób pozostających w śpiączce. Fundacja zapowiedziała, że w połowie maja do Polski przyjadą japońscy specjaliści, którzy przeprowadzą nowatorskie zabiegi wszczepienia stymulatorów osobom w śpiączce.

Przeprowadzenie pierwszych tego rodzaju operacji to pokłosie ubiegłorocznej Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu śpiączki”, zorganizowanej właśnie przez Fundację „Akogo?”.

Uczestniczyli w niej m.in.: prof. Tetsuo Kanno z Uniwersytetu Zdrowia Fujita i jego uczeń prof. Isao Morita, którzy zaprezentowali efekty stosowanej od pewnego czasu eksperymentalnej metody operacji wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego u pacjentów, którzy znajdowali się w śpiączce dłużej niż rok.

Jak podaje portal medonet.pl, japońscy specjaliści przedstawili losy ponad 200 chorych leczonych tą metodą. Ponad 60 proc. pacjentów w wieku do 35 roku życia odzyskało świadomość. Przed stymulacją brak było jakichkolwiek reakcji z ich strony, natomiast kilka miesięcy po wszczepieniu im pod skórę na karku stymulatora - ich stan się poprawiał.

To wtedy powstał projekt wykonania u nas nowatorskich operacji wszczepienia stymulatorów ośrodkowego układu nerwowego (sznura tylnego).

Jak się dowiadujemy, prof. Isao Morita z Japonii zgodził się wykonać wraz z prof. Wojciechem Maksymowiczem (i jego olsztyńskim zespołem) cztery tego typu operacje pokazowe, a także przekazać swoją wiedzę i doświadczenie polskim medykom, którzy będą kontynuowali projekt.

Media donoszą, że wśród czterech pierwszych pacjentów znajdzie się Aleksandra Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, współzałożycielki Fundacji „Akogo?” i Kliniki Budzik, która pozostaje w śpiączce od 16 lat. Aktorka przeżywa ogromne emocje, choć - jak zapewnia - stara się chronić przed życzeniowym myśleniem.

Japończycy - jak donosi medonet.pl - wybrali Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, ponieważ prowadzi on badania nad leczeniem śpiączki z wykorzystaniem komórek macierzystych. Tamtejsi neurochirurdzy zamierzają wprowadzić do mózgu pobrane ze szpiku kostnego komórki macierzyste, które mają zregenerować i zaktywizować chore komórki.

Na razie w tej lecznicy wykonane będą zabiegi, których nikt w Polsce dotąd nie przeprowadzał.

Przed rokiem, w Bydgoszczy, specjaliści z różnych dziedzin też rozmawiali o szan-sach wybudzenia pacjentów w śpiączce - okazją była konferencja zorganizowana przez Centrum Medyczne „Epimigren” w Osielsku.

Ogromne zainteresowanie wywołał wykład prof. Marka Harata, szefa Kliniki Neurochirurgii w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym, pt. „Głęboka stymulacja mózgu w leczeniu zaburzeń świadomości”.

Jak informuje Epimigren, druga konferencja naukowo-szkoleniowa „Śpiączka i stany ograniczonej świadomości. Sukcesy i porażki” odbędzie się 4 czerwca.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.