Donata Żmiejko

Przedpokój - to pierwsze wrażenie

W przedpokoju elementem, który dodaje finezji i zarazem jest bardzo funkcjonalny jest lustro, które może być powieszone w dekoracyjnej ramie lub przyklejone Fot. Śnieżka W przedpokoju elementem, który dodaje finezji i zarazem jest bardzo funkcjonalny jest lustro, które może być powieszone w dekoracyjnej ramie lub przyklejone do ściany.
Donata Żmiejko

W funkcjonalnie dopracowanym przedpokoju powinny znaleźć się: szafa, wieszak, lustro obejmujące całą sylwetkę oraz miejsce, gdzie możemy wygodnie usiąść, by nałożyć buty.

Przedpokój to często dość małe pomieszczenie - chociaż bywa, że jest to prawie salon. Aby stał się funkcjonalny, powinniśmy zadbać o odpowiednie jego wyposażenie. Wiadomo, że wchodząc do przedpokoju, powstaje pierwsze wrażenie właśnie już po otwarciu drzwi do domu lub mieszkania. Warto, aby było ono doskonałe.

- W przedpokoju często przechowujemy płaszcze, kurtki, buty, torebki - mówi Elżbieta Pietruszkiewicz, właścicielka białostockiej firmy Home Decor & Design. - Bardzo często jest to miejsce łączące pozostałe pomieszczenia w domu, ale pamiętajmy też, że to właśnie tutaj witamy gości i tutaj powstaje pierwsze wrażenie na temat naszego domu. Moim zdaniem hol wejściowy daje szansę określenia tonu i nastroju panującego w całym domu, odpowiednio zaaranżowany stanie się piękny, powodując że za każdym razem po wejściu będziemy odczuwać przyjemność. Pamiętajmy, że nawet w niewielkim pomieszczeniu możemy stworzyć obszar, który będzie atrakcyjny i praktyczny do korzystania na co dzień.

Warto strefę wejściową zagospodarować tak, aby była funkcjonalna. Do trzymania ubrań wierzchnich i butów można wykorzystać istniejące wnęki, zabudowując je półkami z przesuwanymi drzwiami lub wychylanymi szafkami na buty.

- Jeśli nie mamy oddzielnej garderoby, z pewnością przyda nam się w przedpokoju choćby najmniejsza szafa na ubrania - mówi Elżbieta Pietruszkiewicz. - Najlepsza będzie robiona na wymiar, ale wolno stojąca też się sprawdzi.

Anna Sadowska z urzadzamypodklucz.pl podpowiada, że w przedpokoju np. do dwudrzwiowej szafy możemy na jednej połówce przewidzieć dwa kosze na buty, a powyżej szuflady na szaliki, apaszki, rękawiczki i czapki. Trochę wyżej powinien się zmieścić ruchomy wieszak na ubrania na wieszakach na inny sezon. To bardzo prosty sposób na wykorzystanie pełnej wysokości szafy i uniknięcie zbyt dużej ilości półek. Przy takim rozwiązaniu do zagospodarowania pozostaje nam jeszcze drugie pół szafy. To miejsce na małe „pomieszczenie” gospodarcze.

- Na dole stawiamy odkurzacz i inne ciężkie sprzęty. Część nad nim można podzielić w pionie na „strefę wysoką”, gdzie znajdą się szczotki, deska do prasowania i inne rzeczy oraz kilka półek na środki czystości i ręczniki. Na samej górze wylądować mogą np. walizki, a w nich rzadko używane puchowe kurtki, zapasowe poduszki i inne rzeczy, do których dostęp potrzebny jest bardzo rzadko.

- Lustro jest najlepszym przyjacielem małego przedpokoju, doskonale odbija światło i sprawia, że przestrzeń wydaje się większa - zauważa Elżbieta Pietruszkiewicz. - Przyda się także, aby sprawdzić swój wygląd przed opuszczeniem domu. W pomieszczeniu podłużnym warto powiesić lustra na wprost drzwi, pamiętając jak ważną rolę będzie spełniało nad nim odpowiednie oświetlenie.

Myśląc o holu, pamiętajmy o oświetleniu. Obecnie ogromną rolę w budowaniu przestrzeni odgrywa światło, które dobrze dobrane potrafi stworzyć imponujące wnętrze. Dlatego wybór oświetlenia to niezwykle istotna sprawa dla całej aranżacji wnętrza. Nierzadko to miejsce w mieszkaniu jest ciasne i pozbawione dostępu do światła dziennego. Rozglądając się za odpowiednią lampą, warto wziąć pod uwagę wielkość przedpokoju oraz podstawową funkcję, jaką ma spełniać.

Najważniejsze, aby w małych pomieszczeniach, jak przedpokój, unikać lamp stojących, które zajmują zbyt wiele miejsca, mogąc zagracić i tak niezbyt duży kącik. Niewskazane będą także majestatyczne, bogato zdobione żyrandole, które z kolei niepotrzebnie go przytłoczą. Oświetlenie korytarza powinno stanowić subtelny dodatek, estetycznie rozjaśniając wnętrze, które jest wizytówką każdego domu.

- Zastanawiając się nad wykończeniem ścian i podłóg, miejmy na uwadze, że przedpokój jest strefą dużego ruchu, także warto zastosować bardziej wytrzymałe materiały, które będą łatwe w czyszczeniu i konserwacji - podpowiada białostocka ekspertka. - Na podłodze świetnie sprawdzi się drewno lub kamień, na ścianach zaś wykorzystajmy odporne na zmywanie farby. Ostatnio też tapety w przedpokojach przeżywają swój renesans, możemy więc spokojnie wybrać jakiś subtelny wzór, a z pewnością efekt zaskoczy nas samych.

Jedną z najważniejszych funkcji w każdym pomieszczeniu pełni kolor. To on jest bazą do dalszych kreacji. Pamiętajmy, że kolory, które dominują w przedpokoju, powinny współgrać z kolorystyką całego mieszkania. Przedpokój nie powinien być zupełnie oddzielną częścią.

W małym przedpokoju ściany powinny być jasne, to optycznie powiększy pomieszczenie.

Ciekawe są barwy inspirowane światem przyrody, które znajdziemy, np. w kolekcji farb Śnieżka Barwy Natury. Oprócz pięknej kolorystyki i doskonałego krycia, zapewniają także wysoką odporność na szorowanie i wielokrotne zmywanie.

Autor: Donata Żmiejko

Donata Żmiejko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.