Przed świętami pełen emocji czas zakupów

Czytaj dalej
Fot. Ewelina Wojcik
Anna Hankiewicz

Przed świętami pełen emocji czas zakupów

Anna Hankiewicz

By nie ulegać podszeptom handlowców i nie kupować pod wpływem chwili, coraz więcej osób zamawia towary przez internet.

Kolorowe witryny sklepowe przykuwają wzrok przechodniów na „Królówce”. Dzieci w trakcie zakupów w markecie namawiają dorosłych do odwiedzenia działu z zabawkami i piszą listy do mikołaja. Trwa przedświąteczna gorączka.

Pod wpływem marketingu

Reklamy namawiają nas do sprezentowania bliskim radości w postaci słodyczy, elementów wystroju wnętrz, czy kosmetyków. Marketing sensoryczny, czyli szereg zabiegów wpływających na zmysł węchu, wzroku, czy słuchu, sprawia, że czujemy nieodpartą potrzebę zakupu. Podczas przedświątecznych zakupów w konsumentach wyzwalają się pierwotne instynkty - zaczynają polować na cenowe okazje a nerwowa atmosfera w zatłoczonym sklepie często wprawia ich w złość.

- Od początku miesiąca zaobserwowaliśmy wzmożony ruch w sklepie. Klienci kupują ubrania nie tylko dla siebie, ale również dla bliskich pod choinkę - mówi Katarzyna Sikora, sprzedawczyni jednego ze sklepów odzieżowych w inowrocławskiej Galerii Solnej.

W grudniu większość zakupów ma spontaniczny charakter, ponieważ ciepła, przyjazna atmosfera panująca w sklepach nakłania do wypełniania koszyków po brzegi. Pośpiech, pomyłki sprzedawców i długie kolejki do kas to bolączka niemalże każdego klienta. Co zrobić, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i wydać możliwie jak najmniej pieniędzy na świąteczne upominki?

Przez internet spokojniej i bez wabików

Dobrą alternatywą są zakupy przez internet. Zamawiając towar online, podejmujemy decyzje zakupowe na spokojnie, w dowolnym miejscu i czasie. Dodatkowo mamy możliwość porównania asortymentu i cen w różnych sklepach internetowych. Nie jesteśmy kuszeni zapachem pierników, czy dźwiękiem kolęd. Dla osób, które nie lubią celebrować zakupów, to najszybszy i najprostszy sposób nabycia świątecznych prezentów dla bliskich.

- Za namową córki przekonałam się do zakupów online. Jestem zadowolona z tej możliwości, ponieważ oszczędzam dużo czasu - mówi Jadwiga Przekwas z Barcina. Zakupy w sieci z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. -Warto wybierać e-sklepy, które są rekomendowane w sieci przez innych klientów. Przed dokonaniem zakupu trzeba dokładnie zapoznać się z opisem przedmiotu oraz regulaminem sklepu. Jeśli coś będzie niejasne lub wątpliwe, należy skontaktować się ze sprzedawcą -mówi Michał Trziszka CEO firmy Cal.pl.

Przypomnijmy, że konsument może w terminie 14 dni kalendarzowych oddać zakupiony towar bez podawania przyczyny zwrotu.

Autorka: Anna Hankiewicz

Anna Hankiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.