Przed przyjęciem do pracy nie unikniesz badania lekarskiego

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Maciej Mitułaredakcja@polskatimes.pl

Przed przyjęciem do pracy nie unikniesz badania lekarskiego

Maciej Mitułaredakcja@polskatimes.pl

Bez aktualnego orzeczenia lekarskiego nie można nikogo dopuścić do pracy. Badania profilaktyczne mają zweryfikować stan zdrowia pracownika.

Pierwsze badanie, jakiemu poddawany jest nowo przyjmowany pracownik ma na celu ocenić jego przydatność do wykonywania pracy na danym stanowisku. Dotyczy ono jednak nie tylko nowo przyjmowanych pracowników, ale również pracowników młodocianych przenoszonych na inne stanowiska oraz pracowników, którzy delegowani są do takich zajęć, w których panują szkodliwe warunki dla zdrowia. Co ważne, badania wstępne wykonuje się niezależnie od tego, w jakim wymiarze etatu pracownik został zatrudniony.

W zależności od wykonywanego zajęcia, na badania wstępne będą składać się różne elementy. Podstawą jest zawsze wizyta u lekarza medycyny pracy. Ten zleca odpowiednie analizy. Często jest to badanie krwi, czyli morfologia, oznaczenie poziomu glukozy we krwi oraz ogólne badanie moczu. Nie należy również zapominać o RTG płuc. Praca przed komputerem zawsze wymagać będzie wizyty u okulisty i sprawdzenia jakości wzroku. Budowlaniec będzie musiał dodatkowo poddać się spirometrii, czyli czynnościowemu badaniu układu oddechowego. Jeśli czekają go prace na wysokości, odwiedzi też neurologa, a jeśli w pracy będzie miał styczność z pyłami, także laryngologa.

Oprócz badań wstępnych, co jakiś czas pracownik musi poddawać się badaniom okresowym i ewentualnie badaniom kontrolnym. To również cały pakiet badań, na podstawie których lekarz kontroluje kondycję pracownika, sprawdza, czy warunki pracy nie pogarszają jego stanu zdrowia. Częstotliwość tego typu badań zleca lekarz na podstawie trybu pracy. Co dwa lata kontroluje się pracowników, którzy narażeni są na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów, co trzy lata jeśli w pracy panuje wysoka temperatura, co cztery lata, jeśli praca wymaga spędzania czasu przed komputerem oraz co pięć lat w przypadku tych osób, które nie korzystają z komputera. Z kolei badania kontrolne przechodzą ci pracownicy, którzy byli niezdolni do wykonywania obowiązków służbowych przez więcej niż 30 dni.

Badania profilaktyczne, z racji, że nie da się ich pominąć, są ważne przede wszystkich dla tych osób, które nie poddają się regularnym badaniom. Nieraz zdarza się, że właśnie podczas badań do pracy wykrywane są różne schorzenia, o których pracownik nie miał pojęcia. Podczas badań profilaktycznych wykrywane są również początki chorób zawodowych.

Autor: Maciej Mituła

Maciej Mitułaredakcja@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.