Przebudowa drogi nr 1 - kontrola za kontrolą

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Alabrudziński
Małgorzata Goździalska

Przebudowa drogi nr 1 - kontrola za kontrolą

Małgorzata Goździalska

Przebudowa drogi krajowej nr 1 (obecnie 91) w granicach administracyjnych to sztandarowa inwestycja ekipy Andrzeja Pałuckiego (SLD).

Wyczekiwana przez kierowców, ale też w trakcie prowadzonych prac mocno krytykowana, m.in. przez obecnego prezydenta Włocławka, a wcześniej posła - Marka Wojtkowskiego (PO).

W ubiegłym roku dwa z czterech etapów przebudowy dawnej „jedynki” zostały skontrolowane przez delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Bydgoszczy. Kontrola wykazała niegospodarność. I to na dużą skalę. W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa, NIK skierowała sprawę do Prokuratury Okręgowej we Włocławku. Śledztwo prowadzone jest w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Na jakim jest etapie?

Prokuratura analizuje materiały zgromadzone przez NIK oraz dokumentację przekazaną przez urząd miasta dotyczącą poszczególnych etapów inwestycji .

- Wyjaśniane są między innymi okoliczności wyłonienia projektantów oraz wykonawców przebudowy drogi - mówi prokurator Wojciech Fabisiak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku. I dodaje: - Głównym celem śledztwa jest ustalenie przyczyn i mechanizmów nieprawidłowości stwierdzonych podczas kontroli NIK.

Kontrolą wszystkich etapów przebudowy dawnej „jedynki” zajmuje się także od wielu miesięcy zespół komisji rewizyjnej Rady Miasta we Włocławku. Praca tego zespołu dobiega końca. Końcowy raport ma być gotowy w tym miesiącu.

Olga Krut-Horonziak, przewodnicząca zespołu nie ukrywa, że w trakcie pracy były problemy z dotarciem do dokumentów. - Nie otrzymaliśmy także zgody od prezydenta na przeprowadzenie badań za pomocą georadaru - mówi.

Jakie wnioski z kontroli inwestycji znajdą się w raporcie końcowym?

- Że popełniane były nadużycia przez różnych uczestników procesu inwestycyjnego, a w pewnych obszarach były to zamierzone działania, niektóre o charakterze przestępczym - mówi radna. - Możemy też mówić o dużym marnotrawstwie pieniędzy.

Przebudową dawnej „jedynki” zajmuje się też Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.