
Jak często odwiedzać lekarza? Jakie badania powinna wykonać przyszła mama? Czy konieczna jest zmiana diety? Jakie leki można przyjmować w czasie ciąży, a z których trzeba zrezygnować? Na pytania odpowiada ginekolog dr n. med. Zbigniew Morawski.
Ile razy w czasie ciąży kobieta powinna udać się do ginekologa? Które badania są niezbędne do kontroli prawidłowego rozwoju dziecka oraz jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy?
Większość ciężarnych kobiet stara się jak najlepiej przygotować do roli mamy. Na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące przebiegu ciąży odpowiada dr n. med. Zbigniew Morawski, ginekolog z Centrum Medycznego Damiana.
Konsultacje ginekologa
W ciągu pierwszych dwóch trymestrów ciąży (1-27 tydzień) lekarz ginekolog najczęściej rekomenduje comiesięczne wizyty kontrolne. Następnie ich częstotliwość może się zwiększyć do dwóch wizyt w miesiącu, a po upływie ósmego miesiąca dobrze, aby przyszła mama pojawiała się w gabinecie ginekologa raz na tydzień. Nawet jeżeli czuje się doskonale, nie powinna rezygnować z ustalonych wcześniej regularnych wizyt u lekarza.
Dają one pewność, że ciąża rozwija się prawidłowo, a zdrowiu matki i dziecka nic nie zagraża. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów (np. nagłego i intensywnego bólu brzucha, krwawienia z dróg rodnych) kobieta powinna natychmiast udać się do ginekologa, aby zdiagnozować ich źródło i w razie potrzeby, błyskawicznie wdrożyć pomoc medyczną.
W dalszej części tekstu:
- Jakie badania należy przeprowadzić podczas ciąży?
- Jak powinno się wówczas odżywiać?
- Co to jest karta ciąży
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień