Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Stachnik

Propagandowa doskonałość. Seriale na poziomie kinowym

Stanisław Mikulski jak o Hans Kloss w „Stawce większej niż życie” Fot. fot. archiwum Stanisław Mikulski jak o Hans Kloss w „Stawce większej niż życie”
Paweł Stachnik

10 października 1969. Odbywa się premierowy pokaz "Stawki większej niż życie". To jeden z seriali, które kształtowały filmową wyobraźnię widzów w PRL. Ówczesne produkcje telewizyjne były zideologizowane, ale dobrze nakręcone i świetnie zagrane. Występowali w nich wybitni aktorzy. Oglądane są do dziś.

Stawka większa niż życie” rozpoczęła się od Teatru Telewizji. Na początku lat 60. Janusz Morgenstern dostał propozycję zaadaptowania książki o sowieckim szpiegu działającym w Niemczech podczas wojny. Reżyser zgodził się, ale zasugerował, by głównego bohatera uczynić Polakiem.

Napisanie scenariusza telewizja zleciła Zbigniewowi Safjanowi, a ten zaprosił do współpracy swojego kolegę Andrzeja Szypulskiego i wspólnie napisali kilka odcinków sensacyjnego cyklu dla Teatru Telewizji.

Scenarzyści wiedzieli, że spektakle z definicji nie mogą być tak widowiskowe jak filmy, więc postawili na wciągającą intrygę, zaskoczenie i suspens. Główną rolę zagrać miał 33-letni wówczas Ignacy Gogolewski, ale Morgenstern przekonał przełożonych, żeby zatrudnić młodego aktora na dorobku - Stanisława Mikulskiego. Mikulski zagrał wcześniej jedynie drobne role, ale był zdolny, przystojny i świetnie prezentował się w mundurze.

Puste ulice

Pierwszy odcinek widowiska sensacyjno-szpiegowskiego „Stawka większa niż życie” zatytułowany „Wróg jest wszędzie” nadano 28 stycznia 1965 r. o godz. 20.15. Kolejne emitowano w miesięcznych odstępach. Pierwszy spektakl wyreżyserował Morgenstern, a następne Andrzej Konic i Barbara Borys-Damięcka.

Tak prace nad spektaklami opisywał po latach w rozmowie z autorem tego tekstu Stanisław Mikulski:

- Były emitowane na żywo bezpośrednio ze studia - w tym czasie 90 proc. programów telewizyjnych szło na żywo. Nie było żadnej szansy powtórzenia sceny, konieczna była maksymalna mobilizacja. Atmosfera pracy była jednak wspaniała. Mieliśmy trzy tygodnie na przygotowanie jednego spektaklu, emisja następowała w ostatnim tygodniu miesiąca. Zaraz po pierwszym danego miesiąca przystępowaliśmy do przygotowań do następnego odcinka.

„Stawka” zrobiła furorę. Sensacyjna akcja, dobrzy aktorzy i fenomenalny Mikulski jako Hans Kloss przyciągały przed telewizory tłumy widzów. - Realizacja była dość skromna, zdarzało się, że waliły się wykonane z dykty ściany, Mikulski dokonywał zaś wyczynów wręcz gimnastycznych przemieszczając się z jednej dekoracji do drugiej. Ale całość robiła wrażenie i bardzo się podobała - mówi Piotr K. Piotrowski, dziennikarz zajmujący się serialami, autor książki „Kultowe seriale”.

Już wtedy w porze emisji teatralnej „Stawki” wyludniały się ulice, milkły telefony, a okna mieszkań rozjarzały się białym światłem ekranów telewizyjnych. Po każdym odcinku do TVP przychodziło mnóstwo listów od zafascynowanych widzów, którzy chcieli podzielić się swoimi refleksami i uwagami.

Powodzenie cyklu sprawiło, że najpierw przedłużono go z dziewięciu do 14 odcinków, a potem podjęto decyzję o nakręceniu wersji filmowej. Zrezygnowano też z pomysłu uśmiercenia Klossa, który zresztą wywołał lawinę sprzeciwów ze strony widzów.

Megasukces TVP

Czytaj więcej:

  • Które seriale okazały się hitem i dlaczego?
Pozostało jeszcze 76% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.