Promocja książki i... magiczna laska w muzeum

Czytaj dalej
Fot. Anna Kurkiewicz/ Polskapresse
DD

Promocja książki i... magiczna laska w muzeum

DD

O niezwykły przedmiot wzbogaci się jutro grudziądzkie muzeum. Okazją jest promocja książki podsumowującej wykopaliska w Linowie.

Formę książki przybrały wyniki badań jakie archeolog Małgorzata Kurzyńska prowadziła w latach 2006-2011 w Linowie (gm. Świecie nad Osą). Badała tam cmentarzysko kultury wielbarskiej.

- Istniała tam jedna z pierwszych osad rolników na ziemi chełmińskiej - opowiada Kurzyńska.

Podczas prac odkopano ponad setkę obiektów. - Wyjątkowym znaleziskiem są szczątki łodzi, w której dokonano pochówku. To bardzo nietypowe na ziemi chełmińskiej - mówi archeolog. - Odkopałam także fragment okucia skórzanego pasa, który należał do wojownika. Takich znalezisk w Polsce jest bardzo niewiele.

Wyniki kilkuletniej pracy Małgorzata Kurzyńska zebrała w książce „Linowo, stan.6 - birytualne cmentarzysko kultury wielbarskiej z północno-wschodniej części ziemi chełmińskiej”. Wydanie tej publikacji dofinansowało ministerstwo kultury.

Podczas tego samego spotkania do muzeum oficjalnie przekazana zostanie „magiczna laska mezolityczna”, która powstała 6 a może nawet 9 tysięcy lat przed naszą erą! Znalazł ją Marian Gładyszewski, miłośnik dziejów regionu, podczas oczyszczania dna oczka wodnego na posesji Kazimierza Lipeckiego w Gołębiewie (gm. Radzyń Chełmiński). Laska najpierw trafiła do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Toruniu, gdzie została dokładnie zbadana. Teraz przyjedzie do Grudziądza.

Spotkanie z historią już w czwartek o g. 11 w gmachu głównym muzeum.

DD

DD

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.