Prokuratura zdecyduje, czy włączy się w sprawę odszkodowania od kurii. A w sprawie bydgoskiego księdza decyzję wyda Watykan

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski, Polska Press
Maciej Czerniak

Prokuratura zdecyduje, czy włączy się w sprawę odszkodowania od kurii. A w sprawie bydgoskiego księdza decyzję wyda Watykan

Maciej Czerniak

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy bada, czy „zasadne jest” włączenie się śledczego do sprawy cywilnej, w której ofiara księdza pedofila żąda od kurii 300 tys. zł. Adwokat chce sprawdzenia, czy postępowanie biskupa Jana Tyrawy było zgodne z prawem.

Treść pisma, które 15 maja złożył mec. Janusz Mazur, bada obecnie specjalna komórka w Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy zajmująca się sprawami administracyjnymi i cywilnymi.

Czy nie jest za późno

- Trzeba będzie przeanalizować treść tego pisma i stwierdzić, czy w ogóle zachodzą przesłanki do włączenia się przez prokuratura w ten proces.

- K. poznał mojego klienta, 10-letniego wówczas chłopca tylko dlatego, że przeniesiono go z diecezji wrocławskiej do Bydgoszczy, do gimnazjum do parafii Opatrzności Bożej - mówi z kolei mec. Mazur. - K. jest pedofilem ekskluzywnym. Urabiał mojego klienta, utrzymywał z nim kontakty w latach 2005-2009, a potem, kiedy wrócił do Wrocławia, a mój klient dojrzał, by można go seksualnie wykorzystać, on zrobił to.

Biskup Jan Tyrawa występuje w sprawie cywilnej, reprezentując stronę pozwaną. Czy do sprawy włączy się też prokuratura?

Poznaj szczegóły w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 93% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.