Prokurator stanie przed sądem. Dyscyplinarnym

Czytaj dalej
Fot. Przemek Swiderski
Małgorzata Goździalska

Prokurator stanie przed sądem. Dyscyplinarnym

Małgorzata Goździalska

Jutro przed sądem dyscyplinarnym przy prokuratorze generalnym rozprawa w sprawie kierującego autem po pijanemu prokuratora Rafała K. z Włocławka.

Jak już informowaliśmy, prokurator Prokuratury Rejonowej we Włocławku Rafał K. 12 października 2015 roku został przyłapany na tym, że kierował autem po pijanemu. To się działo w godzinach pracy. Prokuratora zatrzymała... obsługa śmieciarki.

Bezpośrednio po tej wpadce prokurator okręgowy we Włocławku Jan Stawicki zawiesił prokuratora Rafała K. w czynnościach służbowych. A następnie wystąpił z wnioskiem o przeprowadzenie w tej sprawie postępowania wyjaśniającego przez rzecznika dyscyplinarnego Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku.

Jak poinformował nas prokurator Mariusz Marciniak, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku, to postępowanie wyjaśniające zakończyło się skierowaniem do sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów przy prokuratorze generalnym wniosku o przeprowadzenie rozprawy dyscyplinarnej.

Jak się dowiedzieliśmy, rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku zarzucił prokuratorowi Rafałowi K. popełnienie dwóch przewinień dyscyplinarnych polegających na spożywaniu alkoholu w czasie służby oraz na kierowaniu samochodem w stanie nietrzeźwym. Zdaniem rzecznika, te przewinienia mają postać „uchybienia godności sprawowanego urzędu”. Przypomnijmy, że w sprawie prokuratora Rafała K. prowadzone było przez rzecznika dyscyplinarnego Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku jeszcze jedno postępowanie wyjaśniające. Tym razem dotyczyło ono innej, aczkolwiek podobnej wpadki - z początku ubiegłego roku. I to postępowanie też zakończyło się wnioskiem o przeprowadzenie rozprawy do sądu dyscyplinarnego przy prokuratorze generalnym.

- Przedmiotem tego wniosku było zachowanie polegające na kierowaniu samochodem po użyciu alkoholu, doprowadzenie do kolizji z innym pojazdem, nadto ucieczka z miejsca kolizji - wyjaśnia prokurator Mariusz Marciniak.

Jak może się zakończyć dla Rafała K. wyznaczona na jutro rozprawa dyscyplinarna w obu sprawach? Sąd może wymierzyć prokuratorowi karę dyscyplinarną , umorzyć postępowanie albo orzec o uniewinnieniu. Karą dyscyplinarną może być: upomnienie, nagana, usunięcie ze stanowiska, przeniesienie lub wydalenie ze służby prokuratorskiej.

Przypomnijmy, że postępowanie dyscyplinarne toczy się niezależnie od śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Rafała K - prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.

Śledztwo to prowadzi Prokuratura Rejonowa Gdańsk- -Śródmieście.

Małgorzata Goździalska

Zajmuję się problematyką samorządową, sprawami kryminalnymi, problemami społecznymi. W imieniu Czytelników podejmuję skutecznie interwencję.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.