Projekt „Za życiem” przeszedł w trzy dni

Czytaj dalej
Fot. Adam Guz
Eliza Stępień

Projekt „Za życiem” przeszedł w trzy dni

Eliza Stępień

Rząd przyjął projekt „Za życiem” z dwiema poprawkami: 4 tys. zł dla chorych dzieci nie wlicza się do dochodu i nie mogą być egzekwowane.

Wynik burzliwego głosowania ws. przyjęcia projektu „Za życiem” nie jest zaskakujący. Program autorstwa PiS z dwiema poprawkami został przyjęty w całości. Teraz projektem zajmie się Senat.

Sejm odrzucił propozycję przyznania świadczeń rodzinom z dzieckiem niepełnosprawnym bez względu na czas, w którym to dziecko zachorowało na nieuleczalną chorobę (zgodnie z zapisem projektu zasiłek w wysokości 4 tys. zł należy się, jeśli lekarz stwierdzi u kobiety wadę genetyczną płodu nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu).

Posłowie jednomyślnie przyjęli poprawkę projektu dotyczącą niewliczania jednorazowego zasiłku w wysokości 4 tys. zł na rzecz niepełnosprawnego dziecka do dochodu członków rodziny. W obu głosowaniach nikt nie zagłosował przeciw, tylko jeden poseł wstrzymał się od głosu. Kwota nie może być też zajmowana przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym.

Sejm nie zaakceptował poprawki do projektu, z której zapisu wynikało, że wszystkim dzieciom niepełnosprawnym (bez względu na wysokość dochodu netto rodziny) należą się pieniądze z rządowego programu „500 plus”.

Za przyjęciem tego zapisu głosowała opozycja. Jak ocenili, jednorazowy zasiłek w wysokości 4 tys. zł „wystarczy tylko na waciki”.

- Jeśli daliśmy 500 zł dla zdrowego, to dajmy dla tego niepełnosprawnego - argumentowała posłanka PO Lidia Gądek.

Jeszcze przed sejmowym głosowaniem poseł PiS Stanisław Pięta odniósł się do negatywnych głosów przeciwników politycznych. W rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) powiedział, że jest to gest ze strony państwa i okazanie szacunku kobietom, które zdecydują się urodzić dziecko nieuleczalnie chore.

Projekt „Za życiem” wpłynął do Sejmu 2 listopada. Przewiduje diagnostykę prenatalną, ulgi na zakup leków oraz przydzielenie asystenta rodziny, którego zadaniem jest nieść pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi.Eliza Stępień

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.