Janusz Brodziński

Projekt nowych drzwi do inowrocławskiej fary przedstawią prymasowi

Członkowie społecznego komitetu nad projektem miedzianego odlewu scen i motywów na kościelne drzwi. Fot. Janusz Brodziński Członkowie społecznego komitetu nad projektem miedzianego odlewu scen i motywów na kościelne drzwi.
Janusz Brodziński

Historia powita cię u wejścia do świątyni. Na drzwiach do kościoła farnego znajdą się ważne wydarzenia wielowiekowych dziejów Inowrocławia.

Cech Rzemiosł Różnych, ze starszym cechu Piotrem Jóźwiakiem na czele, podczas obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, wystąpił z inicjatywą ufundowanie nowych głównych drzwi do fary św. Mikołaja, na których w miedzianym odlewie upamiętniono by ważne wydarzenia z dziejów Inowrocławia w powiązaniu z historią świątyni.

Powołany społeczny komitet fundacyjny zaproponował tematykę sześciu bocznych kwater prostokątnych i górnej, ostrołukowej. Nad nimi napis: „Ku chwale Boga, Kujaw i ludzkiej działalności”. Wątków i postaci jest wiele, ale przypomnijmy kilka najważniejszych.

U góry mają być: Józef Glemp i Jan Kasprowicz. Na pierwszej prostokątnej – książę Kazimierz Konradowic nadający przywilej lokacyjny Inowrocławiowi, a w tle kościół Imienia NMP i budujący się klasztor franciszkanów. Niżej – proces polsko-krzyżacki o zagarnięte Pomorze Gdańskie. Dalej – w otoczeniu rycerzy Władysław Jagiełło, który bywał tu wiele razy, jak zwalnia Krzyżaków wziętych do niewoli po bitwie koronowskiej. Z góry patrzy królowa Jadwiga. Na kolejnej częśći: narodziny nowoczesnego Inowrocławia – motywy Solanek, szyb górniczy, pociąg, mątewska sodownia, Lucjan Grabski i Zygmunt Wilkoński. Piąta przedstawia walkę z germanizacją – strajk szkolny, członków „Sokoła”, Dziennik Kujawski. Szósta – ppor. Paweł Cyms, powstańcy, burzenie pomnika Germanii.

Komitet fundacyjny zaczął też gromadzić fundusze i zlecił wykonanie projektu. Zrobił go inowrocławski artysta-plastyk Andrzej Prokopiuk i przedstawił na ostatnim spotkaniu członków komitetu. Projekt zyskał uznanie, ale wymaga jeszcze aprobaty władz diecezji. Zainteresował się nim prymas, arcybiskup Wojciech Polak, który wkrótce przyjmie delegację komitetu.

Odlew miedzianej płaszczyzny osadzony zostanie na nowych dębowych drzwiach. Realizacja interesującego zamierzenia wymaga czasu i jest kosztowna. Wszyscy, którzy chcieliby w tym pomóc, mogą dokonywać wpłat na konto: Bank Pekao SA I Oddział w Inowrocławiu - 49 1240 1196 1111 0010 7805 6964 z dopiskiem: „drzwi jubileuszowe”. Nie wyklucza się wykazania znaczniejszych darczyńców na specjalnej tablicy wewnątrz kościoła.

Janusz Brodziński

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.