Karolina Rokitnicka

Projekt „Kraszewski” wszedł z komputerami do biblioteki

W filii biblioteki przy ul. Mickiewicza powstała nowoczesna czytelnia z sześcioma komputerami. Fot. UM W filii biblioteki przy ul. Mickiewicza powstała nowoczesna czytelnia z sześcioma komputerami.
Karolina Rokitnicka

W filii biblioteki przy ul. Mickiewicza powstała nowoczesna czytelnia z sześcioma komputerami. Otwarto ją w ubiegłym tygodniu.

Utworzenie nowoczesnej czytelni internetowej w filii przy ul. Mickiewicza to jeden z elementów projektu, który uzyskał wsparcie z programu„Kraszewski - Komputery dla Bibliotek 2015”. Chodzi w nim m.in. o wyposażanie placówki w nowoczesny sprzęt. W ubiegłym tygodniu pracownia została otwarta przez burmistrza Mariusza Piątkowskiego, dyrektor MiPBP Barbarę Wasiluk oraz przewodniczącego Rady Miasta Łukasza Pietrzaka. Czytelnia jest udostępniana mieszkańcom bezpłatnie. Wśród użytkowników przeważają dzieci i młodzież. W ramach projektu przewidziano też zakup sprzętu komputerowego dla centrali biblioteki.

- Tutaj sprzęt komputerowy będzie wykorzystany do wdrażania nowego systemu bibliotecznego MAK+, co w niedługim czasie pozwoli na udostępnianie zbiorów bibliotecznych on-line. W domu będzie można sprawdzić dostępność książki i ją zarezerwować - informuje bibliotekarka Ewa Kaźmierkiewicz.

Czuwa ona nad realizacją projektu wraz dyrektor MiPBP Barbarą Wasiluk oraz bibliotekarką Ewą Serkowską. Koordynatorem przedsięwzięcia jest natomiast pracownik biblioteki Zbigniew Żebrowski.W ramach tego samego „komputerowego” projektu ma powstać Golubsko-Dobrzyńska Biblioteka Cyfrowa. Będą w niej umieszczane regionalne książki z przełomu XIX i XX w. Będziemy je mogli poczytać w internecie, bez konieczności wychodzenia z domu.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu pieniądze na realizację przedsięwzięcia zdobyła w konkursie organizowanym przez Instytut Książki. W ramach nasza placówka otrzymała prawie 30 tys. zł wsparcia na zakup sprzętu komputerowego. Wkład własny wynosił ponad 5 tys. zł. Przekazało go miasto.

- Chciałbym bardzo pogratulować dyrekcji biblioteki i podziękować za aktywność oraz operatywność w pozyskiwaniu pieniędzy ze źródeł zewnętrznych. Dzięki temu placówka może się rozwijać nie nadwyrężając budżetu miasta - uważa radny miejski Szymon Wiśniewski.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Golubiu-Dobrzyniu do konkursu, który organizuje Instytut Książki, przystąpiła nie po raz pierwszy. Placówka podjęła działania, by uzyskać wsparcie z niego już w 2013 roku.

- Wtedy zabrakło 0,6 punktu. Uzyskaliśmy najlepszy wynik spośród bibliotek, które nie otrzymały dofinansowania. W tym roku udało się zdobyć wsparcie - mówi dyrektor MiPBP Barbara Wasiluk.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.