Program „Zbuduj swój dom w Bydgoszczy"

Czytaj dalej
Anna Stasiewicz

Program „Zbuduj swój dom w Bydgoszczy"

Anna Stasiewicz

Program „Zbuduj swój dom w Bydgoszczy” miał zachęcić do osiedlania się w mieście, a nie w okolicznych gminach. Został wstrzymany. Dlaczego?

Przez ostatnich kilkanaście lat podbydgoskie gminy przeżywały prawdziwy boom budowlany. To właśnie do okolicznych miejscowości wyprowadzali się bydgoszczanie, którym marzył się własny domek. Magnesem była nie tylko spora odległość od ruchliwego centrum, ale również niższe niż w granicach miasta ceny działek.

W efekcie jednak w gminach sąsiadujących z Bydgoszczą mieszkańców przybywało, a w mieście ubywało.

W 2013 roku prezydent Rafał Bruski zapowiedział wprowadzenie programu, który miał zachęcić do budowania się w mieście. Program „Zbuduj swój dom w Bydgoszczy” polega na oferowaniu działek chętnym do budowy domu. Grunty są przekazywane w użytkowanie wieczyste, co pozwala na rozpoczęcie inwestycji już po wpłacie 25 procent wartości nieruchomości.

W latach 2013-2017 miasto oddało w użytkowanie wieczyste 52 działki z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną, m.in. w Opławcu, Piaskach czy Fordonie. - Na większości działek domy stoją bądź są w trakcie budowy - informuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta Bydgoszczy.

Oddanie działki w użytkowanie wieczyste następuje na 99 lat - przez ten czas użytkownik wnosi co roku opłaty roczne w wysokości 1 procent od ceny sprzedaży.

Z tytułu uiszczenia pierwszej opłaty do budżetu gminy wpłynęło już blisko 3 miliony złotych.

- Program miał zachęcić mieszkańców Bydgoszczy do osiedlania się w naszym mieście i założenia te zostały zrealizowane. Dzięki temu 52 rodziny pozostały w mieście - dodaje Marta Stachowiak.

Program został jednak na razie wstrzymany. Dlaczego? - Zapowiadane są zmiany w ustawie o przekształceniach oraz tej o gospodarce nieruchomościami, które mają wprowadzić ograniczenia w oddawaniu działek w użytkowanie wieczyste. Program „Zbuduj swój dom w Bydgoszczy” został więc wstrzymany do czasu wejścia w życie zmian tych ustaw.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.