Aleksandra Chomicka

Program "Mieszkanie dla młodych": 67 milionów złotych rozeszło się w 6 godzin!

Program "Mieszkanie dla młodych": 67 milionów złotych rozeszło się w 6 godzin! Fot. 123rf
Aleksandra Chomicka

Dodatkowe środki na finansowanie programu „Mieszkanie dla młodych” w 2017 r. zostały uruchomione we wtorek, 8 sierpnia br. W bankach, które udzielają kredytów MdM rozgrywały się niekiedy dramatyczne sceny: zainteresowani byli świadomi, że pieniędzy nie wystarczy dla wszystkich chętnych.

Dysponujący środkami na MdM Bank Gospodarstwa Krajowego ok. godz. 15 wydał komunikat o wstrzymaniu naboru wniosków na rok 2017. Kwota 67 mln zł została wykorzystana w kilka godzin.

Jak gwiazdka z nieba

Ponowne uruchomienie przyjmowania wniosków jest związane ze zmianami w prawie, które pozwoliły na uwolnienie dodatkowych środków. Dotychczas ustawa zobowiązywała BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków w momencie gdy wyczerpywały one pulę 95 proc. limitu określonego w ustawie. Nowelizacji dała możliwość wykorzystania 100 proc. limitu na lata 2017-2018. Według statystyków to dodatkowa szansa dla ok. 2,5 tysiąca beneficjentów MdM.

Przygotowania do sprintu

Ostatnim rokiem funkcjonowania programu MdM będzie rok przyszły. Wnioski o dofinansowanie wkładu własnego będzie można składać od 1 stycznia do - teoretycznie - 30 września, ale nikt nie ma wątpliwości, że pula przeznaczonych na domknięcie programu środków wyczerpie się w kilka dni: do rozdysponowania będzie 380 mln zł.

Warto przypomnieć, że w styczniu 2017 roku 120 mln. zł zostało rozdysponowane w 2 dni, a cała pula - w miesiąc. Ponieważ będzie to ostatnia szansa na uzyskanie znaczącego wsparcia przy zakupie własnego mieszkania - chętni już teraz przygotowują się do startu w tym sprincie do bankowej kasy. Warto pamięta, że cały czas będą przyjmowane wnioski o dodatkowe dofinansowanie po urodzeniu lub przysposobieniu trzeciego lub kolejnego dziecka.

Aleksandra Chomicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.