Progi zwalniające na skrzyżowaniu ulic Głowackiego i Gajowej w Bydgoszczy jeszcze w tym roku

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Progi zwalniające na skrzyżowaniu ulic Głowackiego i Gajowej w Bydgoszczy jeszcze w tym roku

Małgorzata Pieczyńska

Jeszcze w tym roku na wszystkich wlotach skrzyżowania Głowackiego - Gajowa zostaną zamontowane progi zwalniające - zapowiadają drogowcy. To kolejne działanie, mające ma na celu poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu i skłonienie kierowców do zdjęcia nogi z gazu przed wjazdem na skrzyżowanie.

Po ostatnich dwóch wypadkach, do jakich doszło tu latem, o montaż progów wnioskowała Rada Osiedla Bartodzieje.

- Na skrzyżowaniu obowiązuje tzw. łamane pierwszeństwo, ale roztargnieni kierowcy często o tym zapominają - mówi Robert Lubrant przewodniczący rady osiedla. - Tymczasem dziennie przejeżdża tu mnóstwo aut, a w pobliżu są trzy szkoły, bursa i bar, z którego chętnie korzystają też uczniowie. Poza tym jeżdżą tędy zmotoryzowani mieszkańcy, którzy w drodze z centrum chcą się dostać do wieżowców przy ul. Kołobrzeskiej, Morskiej, czy Głowackiego. Ruch jest duży. Montaż progów sprawi, że kierowcy będą musieli zwolnić. Oczywiście, całkowicie kolizji nie wyeliminujemy, ale jest szansa, że unikniemy groźnych wypadków, w których zginą ludzie lub zostaną poważnie ranni.

Drogowcy nieustannie podkreślają, że największym problemem opisywanego skrzyżowania jest nieprzestrzeganie oznakowania. W tym, głównie trzech znaków: ograniczenia prędkości, STOP przed wjazdem na skrzyżowanie i wyraźnie oznakowanego pierwszeństwa przejazdu.

- W efekcie dochodzi do kolizji drogowych - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - By wymusić, mimo wszystko, zmniejszenie prędkości na dojeździe do skrzyżowania, przygotowaliśmy koncepcję wykonania progów zwalniających. Przedstawiliśmy już ją na Zespole ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dokumentacja uzyskała aprobatę. Jej realizację planujemy jeszcze w tym roku. Przygotujemy już projekt, który po zaakceptowaniu przez policję i zatwierdzeniu przez prezydenta, wykonamy w trybie pilnym.

Rzecznik ZDMiKP podkreśla też: - Warto jednak pamiętać, że wzajemny szacunek na drodze i przestrzeganie oznakowania to dwa kluczowe, a zarazem najskuteczniejsze elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Z danych policji wynika, że w 2018 r. doszło tu do jednego wypadku, 2 osoby zostały ranne, zanotowano też 10 kolizji. W tym roku do końca sierpnia było 6 kolizji i 2 wypadki (1 osoba zabita, 1 ranna). Najtragiczniejsze zdarzenie odnotowano 31 lipca, gdy zginął pieszy - 29-letni piłkarz Gwiazdy Bydgoszcz. Trzy tygodnie później, po zderzeniu dwóch aut, jedno z nich uderzyło w kierowcę skutera. Na szczęście, mężczyzna nie doznał poważnych obrażeń. Przyczyną zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa.

Małgorzata Pieczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.