Paulina Błaszkiewicz

Profilaktyka upadków musi być wpisana w opiekę nad osobami starszymi

Prof. Marek Żak: Dopóki nic się nie stanie, to seniorzy nie mówią nikomu, że zdarzają im się upadki Fot. Grzegorz Olkowski Prof. Marek Żak: Dopóki nic się nie stanie, to seniorzy nie mówią nikomu, że zdarzają im się upadki
Paulina Błaszkiewicz

Z profesorem Markiem Żakiem, specjalistą fizjoterapii, który gościł w sobotę w Toruniu w ramach Akademii Zdrowia Seniora, organizowanej przez fundację Neuca, rozmawia Paulina Błaszkiewicz.

Upadek jest konsekwencją...

Gorszej kontroli układu równowagi lub postawy. Ja to zawsze ilustruję w prosty sposób: dwudziestolatek idzie wyprostowany, czterdziestolatek trochę się podciąga, a osiemdziesięciolatek idzie zgarbiony. Człowiek z wiekiem zbliża się do podłoża, o czym, niestety, zapominamy, a na upadek patrzymy w taki sposób, że jego konsekwencje są niewielkie.

Tymczasem na sobotniej konferencji w ramach Akademii Zdrowia Seniora w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powiedział Pan, że wystarczy jeden upadek, by życie osoby starszej i jej opiekunów uległo diametralnej zmianie.

Bo tak jest. Dzieci, młodzież czy sportowcy upadają częściej niż osoby starsze. Natomiast najpoważniejsze konsekwencje upadków występują u osób starszych. Dziecko, jeśli upadnie, to wstanie i idzie dalej. Na dodatek wszyscy wtedy żartują, biją brawo i mówią „bęc”, ale jeśli upadnie osoba starsza, to już nikt tego nie robi. To problem globalny, dotyczący coraz większej liczby osób. Seniorzy się starzeją i są mniej sprawni. Poza tym nie są przygotowani do tego, jak sobie radzić, gdy już dojdzie do upadku. Trzeba pamiętać o jednym: powinniśmy robić wszystko, by profilaktyka upadków na stałe wpisała się w opiekę nad osobami starszymi.

To znaczy? Proszę powiedzieć, w jaki sposób można zapobiegać upadkom?

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.