Profesor usiądzie na ławeczce w parku

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Anna Stasiewicz

Profesor usiądzie na ławeczce w parku

Anna Stasiewicz

Zmarły niedawno Zygmunt Mackiewicz będzie miał swoją rzeźbę.

Prof. Zygmunt Mackiewicz był znanym i wybitnym chirurgiem, ale w pamięci bydgoszczan pozostał również jako pomysłodawca odbudowy fontanny „Potop”. Na naszych łamach opowiadał przed laty: - To był jeden z piękniejszych pomników w Bydgoszczy. Można go odlać ponownie i powinniśmy odbudować go jak najszybciej - dodaje. - Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas długa i żmudna droga.

Jednak udało się i po 10 latach od powołania Stowarzyszenia Miłośników Odbudowy Fontanny Potop, w czerwcu 2014 roku odsłonięto kompletną rzeźbę. Prof. Mackiewiczowi udało się doprowadzić swoje dzieło do końca.

W październiku ubiegłego roku doszła jednak do nas smutna wiadomość o śmierci prof. Mackiewicza.

- Pamiętam jeszcze swoją ostatnią podróż z profesorem - opowiada Zdzisław Tylicki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Fontanny Potop. - Ponieważ był wielkim miłośnikiem jazdy samochodem, koniecznie chciał,żebym dał mu poprowadzić - uśmiecha się Tylicki.

Jego uczniowie postanowili uhonorować pamięć swojego nauczyciela. Wpadli na pomysł naturalnej wielkości rzeźby profesora. Stanie w parku Kazimierza Wielkiego, a więc w tym samym gdzie fontanna Potop. Prof. Zygmunt Mackiewicz „usiądzie” na skraju ławki,tak by można usiąść obok i zrobić sobie zdjęcie.

- Rzeźbę chcemy umieścić dokładnie na trasie między I Liceum Ogólnokształcącym a Potopem. Nieprzypadkowo, bo profesor był absolwentem tego liceum, a zrekonstruowana fontanna można powiedzieć była jego dzieckiem - wyjaśnia Zdzisław Tylicki.

Inicjatorem ustawienia rzeźby w parku jest prof. Wojciech Zegarski, chirurg oraz prof. Marek Harat i Włodzisław Giziński.

Koszt rzeźby to 44 tysiące złotych. Uczniowie prof. Mackiewicza, nie tylko z Bydgoszczy, zobowiązali się zebrać połowę tej kwoty. Pomoc finansową zadeklarował również prezydent Rafał Bruski.

Kto chciałby wesprzeć budowę rzeźby, może wpłacać pieniądze na konto, nr: 26 1020 1462 0000 7402 0103 1087 z dopiskiem „Darowizna - Ławeczka”.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby profesora Zygmunta Mackiewicza zaplanowano na początek maja.

Sylwetka prof. Zygmunta Mackiewicza
Create your own infographics
Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.