Profesor Mackiewicz usiądzie w niedzielę na ławce w parku

Czytaj dalej
Fot. ze zbiorów Zdzisława Tylickiego
Anna Stasiewicz

Profesor Mackiewicz usiądzie w niedzielę na ławce w parku

Anna Stasiewicz

Jeszcze w tym tygodniu ławeczka z rzeźbą prof. Zygmunta Mackiewicza przyjedzie do Bydgoszczy. Uroczyste odsłonięcie 15 maja.

Prof. Zygmunt Mackiewicz, znany chirurg, ale i pomysłodawca odbudowy fontanny „Potop” zmarł w październiku ubiegłego roku. Chociaż pochodził z Wileńszczyzny, z Bydgoszczą był związany od 1945 roku, gdzie przeprowadził się z rodzicami.

Jego uczniowie, prof. Wojciech Zegarski, chirurg oraz prof. Marek Harat i Włodzisław Giziński, wpadli na pomysł uhonorowania swojego mistrza ławeczką, na której „usiądzie” naturalnej wielkości rzeźba profesora.

Pod koniec tego tygodnia ma być w Bydgoszczy. Uroczyste odsłonięcie nastąpi natomiast 15 maja, czyli w najbliższą niedzielę, o godz. 15.

Ławka ma 2,5 metra szerokości. Prof. Zygmunt Mackiewicz „usiądzie” na skraju ławki, tak by można usiąść obok i zrobić sobie zdjęcie. Jej twórcami są, jak w przypadku „Potopu” rzeźbiarz Michał Pronobis oraz odlewnik Jacek Guzera.

- Rzeźba stanie między I Liceum Ogólnokształcącym a „Potopem” w parku Kazimierza Wielkiego. Profesor był absolwentem tego liceum, a zrekonstruowana fontanna to właśnie jego pomysł - wyjaśnia Zdzisław Tylicki ze Stowarzyszenia Przyjaciół Fontanny Potop.

Koszt ławeczki to ponad 40 tysięcy złotych. Uczniowie prof. Zygmunta Mackiewicza, nie tylko z Bydgoszczy, zobowiązali się zebrać część tej kwoty. Słowa dotrzymali. - Do tej pory udało nam się zgromadzić około 32 tysięcy złotych - wyjaśnia Zdzisław Tylicki. - Na szczęście pomoc finansową zadeklarowało również miasto.

Od 20 kwietnia w alei Ossolińskich rośnie dąb dedykowany prof. Zygmuntowi Mackiewiczowi.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.