Prof. Jacek Namieśnik rektorem politechniki

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Piotr Strachanowskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Prof. Jacek Namieśnik rektorem politechniki

Piotr Strachanowskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Mogilnianin z pochodzenia i absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu 66-letni prof. dr hab. Jacek Namieśnik został rektorem Politechniki Gdańskiej.

31 marca br. kolegium elektorów Politechniki Gdańskiej w tajnym głosowaniu wybrało go spośród kilku kandydatów na rektora tej uczelni na czteroletnią kadencję do 2020 r. W komentarzach powyborczych podkreślono, iż jest on jest jednym z najaktywniejszych polskich chemików, znakomitym naukowcem i dydaktykiem oraz cenionym organizatorem życia akademickiego.

Prof. Namieśnik urodził się 10 grudnia 1949 r. w Mogilnie, w 1967 r. zdał maturę w „Kasprowiczu”. Do 1972 r. studiował chemię na Politechnice Gdańskiej, a zaraz po dyplomie podjął tam pracę naukową. Od 1995 r. kieruje Katedrą Chemii Analitycznej PG. Był długoletnim prodziekanem i w latach 1996-2002 oraz ponownie od 2008 r. - dziekanem Wydziału Chemicznego PG.

Sprawuje także inne liczne prestiżowe funkcje, m.in. jako przewodniczący Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk i członek Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów. Należy do licznych krajowych i zagranicznych stowarzyszeń chemicznych, pracuje w radach redakcyjnych czasopism naukowych.

Autor ważnych książek i ponad 600 publikacji naukowych. Specjalizuje się w chemii analitycznej i środowiskowej, był dotąd promotorem ponad 60 prac doktorskich. W 1996 r. został mianowany profesorem zwyczajnym. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP, jest doktorem honoris causa Uniwersytetu w Bukareszcie, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Autor: Piotr Strachanowski

Piotr Strachanowskiredakcja.inowroclaw@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.