Procesja tysięcy pielgrzymów

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
(mo)

Procesja tysięcy pielgrzymów

(mo)

Konsekracja świątyni pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji już 18 maja.

Oto jest dzieło: imponujący kościół pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Wysoki na 50 metrów, zwieńczony kopułą ze złotą koroną. Konsekracja bazyliki planowana jest na 18 maja tego roku. Ma być obchodzona bardzo hucznie. Pielgrzymi z Polski i Europy, mają podążać do świątyni przebrani w stroje historyczne.

- Przygotowywana jest specjalna procesja dziejów. Będą to specjalne grupy przebrane w stroje z dawnych czasów historycznych, które będą zdążać do tej świątyni, by ubogacić czas naszej modlitwy i naszego radosnego oczekiwania przed rozpoczęciem uroczystości. Dlatego też zwracamy się z prośbą o to, by z różnych stron Polski, może także i Europy, zgłaszały się osoby, grupy z parafii, które będą mogły i będą chciały uczestniczyć w tej procesji, tworzyć poszczególne historyczne przedziały czasowe, mieć odpowiednie stroje - apeluje ojciec Janusz Dyrek CSsR na stronie internetowej Radia Maryja.

Ojciec dalej prosi, by potraktować to zaproszenie poważnie. - Byłoby też dobrze, gdybyście Państwo dołączyli do tego maila (zgłoszeniowego-red.) również wasze zdjęcia w strojach regionalnych czy też czasowo-historycznych, albo także krótkie filmy demonstrujące te możliwości - dodaje.

Przypomnijmy, że świątynię przy Porcie Drzewnym rozpoczęto wznosić w 2012 roku. Stanowić ma wotum wdzięczności za pontyfikat polskiego papieża.

Autorem projektu jest inżynier Andrzej Ryczek, architekt pochodzący z Torunia, ale od lat mieszkający w USA. Znany z wielu projektów sakralnych, w Polsce i za granicą.

Dwukondygnacyjne wnętrze posiadać ma 900 miejsc siedzących. Piętro ma być odwzorowaniem prywatnej kaplicy Jana Pawła II w Watykanie. Na parterze natomiast mieści się kaplica pamięci o Polakach, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów.

- Wielu słuchaczy Radia Maryja odpowiedziało na apel o zgłaszanie Polaków, którzy ratowali ludność żydowską. Dotąd było ok. 10 tys. połączeń telefonicznych. Zebrane materiały dotyczą ponad 12 tys. Polaków, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów. W tym gronie jest ponad 6 tys. osób odznaczonych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, o czym mamy wiadomości z Yad Vashem w Jerozolimie. Na obecnym etapie badań udało się ustalić, że około 1500 Polaków zostało za tę pomoc zamordowanych; co jest ważne. Słuchacze przekazali informacje na temat tysięcy osób, o których nic wcześniej nie było publikowane. To oznacza, że gdyby nie apel w Radiu Maryja, to nikt nie dowiedziałby się o tych bohaterskich Polakach - pisze ojciec Tadeusz Rydzyk w liście zamieszczonym na stronie internetowej Radia Maryja.

Świątynię wzniesiono z ofiar składanych przez wiernych.

Autor: (mo)

(mo)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.