Prezydent: - Polacy są jednym z najzdolniejszych narodów

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smolinski
AIP

Prezydent: - Polacy są jednym z najzdolniejszych narodów

AIP

Prezydent Andrzej Duda 1 maja świętował w Kaliszu. Tymczasem w Warszawie do ustąpienia wzywał go szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Mieszkańcy Kalisza uczcili Święto Pracy tradycyjną pielgrzymką do kościoła św. Józefa. W tym roku obchody 1 Maja miały niecodzienny charakter: uświetniła je wizyta prezydenta Andrzeja Dudy.

Prezydent wziął udział w mszy świętej, a po nabożeństwie złożył wiązankę przed kaliskim pomnikiem św. Jana Pawła II. Wygłosił także przemówienie i połamał się z uczestnikami pielgrzymki chlebem.

- Polacy są jednym z najzdolniejszych narodów i my musimy ten nasz potencjał wykorzystać. Dlaczego ma on być wykorzystywany w innych krajach na zachodzie Europy? - pytał retorycznie prezydent.

Obchodom Święta Pracy w Warszawie przewodzili związkowcy oraz SLD. Lider Sojuszu Włodzimierz Czarzasty, przemawiając do kilkusetosobowej grupy, która dotarła pod Sejm, zaapelował do prezydenta. - Łamiesz konstytucję, wprowadziłeś dwie możliwości zarządzania krajem poprzez dwa systemy prawne, skłamałeś, okłamałeś ludzi, prezydencie naszego kraju - zarzucał szef SLD i zasugerował Andrzejowi Dudzie ustąpienie ze stanowiska.

- Pracownicy zawsze byli razem w chwilach najważniejszych, byli liderami zmian, wymuszali postęp, polepszenie warunków życia i pracy. Często płacąc za to cenę życia - przypomniał przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz. Oprócz OPZZ i SLD w pochodzie wzięli dział przedstawiciele m.in. Związku Nauczycielstwa Polskiego, Unii Pracy oraz Partii Europejskich Socjalistów.

Tego dnia w Warszawie manifestował również Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza pod hasłem „Polska dla wszystkich, nie tylko dla bogatych”.

W jego trakcie zbierano podpisy pod projektem uchwały rady miasta o prawach lokatorów, którzy mieszkają w lokalach zwracanych przez Warszawę właścicielom lub ich prywatnym następcom.

- Dziesiątki tysięcy lokatorów w Warszawie w wyniku zwrotu budynków stają się ludźmi ubogimi. Przygotowaliśmy projekt uchwały, który z chwilą zwrotu kamienicy tak zwanemu właścicielowi, daje prawo lokatorom do ubiegania się o mieszkanie komunalne lub socjalne, a przy wyższych dochodach - TBS-ów. Do czasu, kiedy miasto takie mieszkania zapewni, mieszkańcy powinni płacić dotychczasowy czynsz - stwierdził Piotr Ikonowicz.

W 12 lat od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Obóz Narodowo-Radykalny zapowiedział w większości miast wojewódzkich serię manifestacji pod hasłem „POLexit”, wyrażających krytyczny stosunek do obecności Polski w europejskiej wspólnocie.

AIP

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.