Prezydent pisze list, były komentuje

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Anna Stasiewicz

Prezydent pisze list, były komentuje

Anna Stasiewicz

A chodzi o zabiegi wokół tworzenia Metropolii Bydgoszcz.

Przypomnijmy, że od początku tego roku obowiązuje ustawa o związkach metropolitalnych. Pod koniec ubiegłego roku podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Tymczasem od pewnego czasu wokół tworzenia metropolii nastała cisza. Anna Sobecka, posłanka PiS z Torunia zwierzyła się nawet publicznie, że metropolii w ogóle nie będzie.

Nieoczekiwanie przeciwko powołaniu metropolii wypowiedział się też bydgoski polityk PiS-u europoseł Kosma Złotowski: - Jeżeli dzisiaj jest mowa o odejściu od metropolii, to oczywiście to popieramy. Więc jeżeli jest mowa o wycofaniu się z takiego projektu metropolizacji, to jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni.

Tymczasem prezydent Rafał Bruski wysłał do Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji pismo. Prezydent przedstawia w nim, jak dotychczas przebiegały prace nad utworzeniem przez Bydgoszcz związku metropolitalnego - Metropolia Bydgoszcz. Rafał Bruski zaapelował o wydanie niezbędnych aktów wykonawczych. - Chodzi przede wszystkim o rozporządzenie Rady Ministrów określające tryb postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz dokumenty, które należy do takiego wniosku dołączyć - wyjaśnia Michał Sztybel, doradca prezydenta Bydgoszczy.

List prezydenta do ministra skomentował również na swoim profilu na facebooku były prezydent Konstanty Dombrowicz. - W MSW, a i w innych ministerstwach popłoch , bo przecież już niedługo Bruski zagrozi na piśmie ! wystąpieniem Bydgoszczy z Polski. A cóż Polska znaczy bez takiej potęgi jak Bydgoszcz właśnie. Okoniem wobec epistolografii prezydenta się postawili wicepremierzy Gliński i Gowin. Ale to do czasu. Będzie kolejna manifa KOD-u, prezydent poskacze to i im pójdzie w pięty. Zaniepokojony jest też Obama. Obawia się listu Bruskiego w sprawie przyłączenia do zapowiadanej bydgoskiej metropolii Alaski. To przecież żądanie oczywiste - bogactwa naturalne Alaski - w tym ropa należą się Bydgoszczy jak psu micha - pisze były prezydent.

Przypomnijmy, że Metropolie, Bydgoszcz na początku marca chciała złożyć wniosek o powołanie metropolii do Rady Ministrów.

- Póki co jednak, trudno go przygotować, ze względu na brak odrębnego rozporządzenia RM - dodaje Michał Sztybel.

Anna Stasiewicz

W redakcji odpowiadam za lokalny samorząd i działania władz, chociaż z racji mojego wykształcenia, w kręgu zainteresowań jest również historia oraz polityka samorządowa.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.