Prezydent Lech Wałęsa w Watykanie - wspomina fotoreporter Expressu

Czytaj dalej
Fot. Janusz Kubik
Janusz Kubik

Prezydent Lech Wałęsa w Watykanie - wspomina fotoreporter Expressu

Janusz Kubik

Osiągnął szczyty świętości na drodze miłości - powiedział papież Jan Paweł II podczas kanonizacji bł. Rafała Kalinowskiego 17 listopada 1991 roku w Bazylice Św. Piotra W Watykanie. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Rządu Polskiego, na czele z prezydentem Lechem Wałęsą z rodziną. Ja miałem zaszczyt towarzyszyć tej delegacji z obiektywem.

Ojciec Święty nie ukrywał wzruszenia mówiąc: - Powracam myślami do miasta młodości. Tam właśnie, u progu Beskidów, umarł św. Rafał Kalinowski, uczestnik Powstania Styczniowego, zesłany na Syberię, który jest wzorem dla wszystkich chrześcijan.

Papież przypomniał o fakcie cudownego uzdrowienia dziecka, popartej dyskusją lekarzy, teologów i kardynałów. Na Konstystorzu 26 listopada 1990 roku Jan Paweł II postanowił dokonać ceremonii kanonizacji słynnego karmelity, który po powrocie z Syberii był przełożonym klasztoru w Wadowi-cach.

Wśród zaproszonych gości byli też ambasador Polski we Włoszech, ambasador przy Stolicy Apostolskiej oraz polscy duchowni. W imieniu polskich pielgrzymów przywitał papieża prezydent Lech Wałęsa i marszałek Senatu Andrzej Stelmachowski. Ojciec Święty z każdym zamienił kilka słów, wręczając pamiątkowe różańce. Mniej oficjalne spotkanie odbyło się w sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Żegnając Lecha Wałęsę, jego rodzinę, polityków i duchownych papież podziękował za odwiedziny w dniu tak uroczystym, historycznym i powrót w tamto stulecie dla uczczenia pamięci św. Rafała Kalinowskiego.

Uzyskałem zgodę na zwiedzenie ogrodu w Watykanie i wykonanie zdjęć miejsc, w których lubił spacerować Ojciec Święty.

Przestałem robić zdjęcia, kiedy Jan Paweł II przywitał się ze mną, pozując do pamiątkowego zdjęcia. Tak minął jeszcze jeden dzień z reporterskiej wyprawy do Bazyliki św Piotra i papieża Polaka, dziś już świętego Jana Pawła II...

Janusz Kubik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.