Michał Pomorskiredakcja@polskatimes.pl

Prezydent Duda w Italii o uchodźcach i NATO

Michał Pomorskiredakcja@polskatimes.pl

Polityczne rozmowy prezydenta Polski we Włoszech zdominowała problematyka uchodźców oraz lipcowy szczyt NATO w Warszawie.

Kryzys migracyjny musi być rozwiązywany u źródeł, czyli tam, skąd ludzie uciekają przed wojną, trudnymi warunkami - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z premierem Włoch Matteo Renzim.

Słowa te padły w kraju, który ma wielki problem z uchodźcami, spotęgowany dodatkowo zamknięciem migrantom szlaku z Turcji do Grecji i dalej do Europy, co zachęca ich do niebezpiecznych wypraw przez morze do Italii.

Propozycje Rzymu, by powstrzymać uchodźców, mają polegać na patrolowaniu przez okręty krajów NATO Morza Śródziemnego oraz odsyłaniu nielegalnych do Libii, bo właśnie z tego kraju najwięcej ludzi decyduje się teraz uciekać.

O ile pomysł użycia okrętów do walki z przemytnikami ludzi u wybrzeży Libii nie budzi kontrowersji, to już odsyłanie ich do Libii, która rozdarta jest konfliktami, budzi obawy. Życie odsyłanych tam ludzi byłoby bowiem zagrożone.

Zdaniem włoskiej minister obrony Roberty Pinotti operacja na morzu przeciwko szmuglerom ludzi powinna się rozpocząć na początku lipca. Walka z przemytnikami nie będzie łatwa, bo nawet jeśli Trypolis pozwoli na operowanie na swoich wodach, trzeba się będzie liczyć z oporem band, które zajmują się przemytem ludzi. Najlepiej byłoby powstrzymać uchodźców na libijskich wybrzeżach, to będzie trudne.

Trudniejszym jeszcze zadaniem będzie ewentualna deportacja uchodźców, Libia nie ma stabilnego rządu, sytuacja polityczna jest niepewna i odsyłanie w takiej sytuacji ludzi uchodzi za niehumanitarne.

Podczas rozmowy włoskiego premiera z prezydentem Polski mówiono też o propozycjach działań Rzymu wobec Afryki, także w kontekście kryzysu migracyjnego.

Kolejnym ważnym punktem rozmów były przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Warszawie. W środę prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką weźmie udział w uroczystościach z okazji 72. rocznicy zakończenia bitwy pod Monte Cassino. Zaplanowano również spotkanie prezydenta z weteranami tej bitwy.

Autor: Michał Pomorski

Michał Pomorskiredakcja@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.