Prezydent chce sprzedać udziały w TBS-ie. Mają trafić do MPGN-u

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Aleksandra Pasis

Prezydent chce sprzedać udziały w TBS-ie. Mają trafić do MPGN-u

Aleksandra Pasis

Zielone światło na zbycie udziałów muszą dać radni. Będą o tym dyskutowali na wspólnej komisji w Grudziądzu.

Uzasadnienie zamiaru prezydenta, Roberta Malinowskiego czytamy w projekcie uchwały rady miejskiej „(...) Do dalszego funkcjonowania i rozwoju Grudziądzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest wymagane przeprowadzenie istotnej restrukturyzacji oraz zmiany funkcjonowania. Osiągane przez spółkę wyniki finansowe nie pozwalają wygenerować środków na znaczący rozwój.”

Z uzasadnienia wynika też, że GTBS nie posiada wystarczającego kapitału, który pozwalałby na skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania. Prezydent argumentuje również swoją decyzję tym, że chcąc zapewnić dalszy rozwój spółki oraz wyeliminować ujawnione w trakcie ostatniej kontroli NIK-u niedociągnięcia i zarzuty związane z zarządzaniem nieruchomościami oraz prowadzeniem działalności, niezbędne jest większe, kapitałowe związanie GTBS-u z wyspecjalizowanym w tym zakresie podmiotem.

Choć w projekcie uchwały nie ma wzmianki o tym, by tym „podmiotem” miałoby być Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, to radni z którymi rozmawialiśmy mówią wprost: - Chodzi o MPGN - twierdzi Michał Czepek (PO). Powtarza to również Krzysztof Kosiński (PiS).

MPGN już teraz posiada 122 udziały i jest większościowym właścicielem GTBS-u. Pozostałych 38 udziałów - o wartości ponad 2 mln zł - posiada miasto. To one mają być przedmiotem sprzedaży.

Jeśli radni zgodzą się na tę transakcję, MPGN stanie się głównym właścicielem spółki GTBS. Co taka decyzja może oznaczać dla mieszkańców?

- To jedyny sposób na to, by znaleźć środki na remonty budynków, które były aportem w 2005 roku wniesione do GTBS-u - tłumaczy Michał Czepek. - Chodzi przede wszystkim o kamienice przy ul. Żeromskiego i Libelta.

O ile Michał Czepek uważa, to rozwiązanie za trafione, odmiennego zdania jest Krzysztof Kosiński. - Prezydent pełni nadzór nad spółką i on jest odpowiedzialny za wynik finansowy GTBS-u i za to, co się tam dzieje. Uważam, że prezydent chce się pozbyć problemu.

Projekt uchwały dotyczący zbycia udziałów GTBS-u ma być dyskutowany podczas posiedzenia komisji wspólnych w środę. Początek o godz. 16 w Ratuszu.

Przypomnijmy. GTBS definitywnie przegrał w sądach 5 spraw dotyczących sprzedaży prywatnym właścicielom kamienic z lokatorami. Kolejne 3 sprawy są w toku.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.