Prezydent chce sprzedać udziały w TBS-ie. Mają trafić do MPGN-u

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Aleksandra Pasis

Prezydent chce sprzedać udziały w TBS-ie. Mają trafić do MPGN-u

Aleksandra Pasis

Zielone światło na zbycie udziałów muszą dać radni. Będą o tym dyskutowali na wspólnej komisji w Grudziądzu.

Uzasadnienie zamiaru prezydenta, Roberta Malinowskiego czytamy w projekcie uchwały rady miejskiej „(...) Do dalszego funkcjonowania i rozwoju Grudziądzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego jest wymagane przeprowadzenie istotnej restrukturyzacji oraz zmiany funkcjonowania. Osiągane przez spółkę wyniki finansowe nie pozwalają wygenerować środków na znaczący rozwój.”

Z uzasadnienia wynika też, że GTBS nie posiada wystarczającego kapitału, który pozwalałby na skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania. Prezydent argumentuje również swoją decyzję tym, że chcąc zapewnić dalszy rozwój spółki oraz wyeliminować ujawnione w trakcie ostatniej kontroli NIK-u niedociągnięcia i zarzuty związane z zarządzaniem nieruchomościami oraz prowadzeniem działalności, niezbędne jest większe, kapitałowe związanie GTBS-u z wyspecjalizowanym w tym zakresie podmiotem.

Choć w projekcie uchwały nie ma wzmianki o tym, by tym „podmiotem” miałoby być Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami, to radni z którymi rozmawialiśmy mówią wprost: - Chodzi o MPGN - twierdzi Michał Czepek (PO). Powtarza to również Krzysztof Kosiński (PiS).

MPGN już teraz posiada 122 udziały i jest większościowym właścicielem GTBS-u. Pozostałych 38 udziałów - o wartości ponad 2 mln zł - posiada miasto. To one mają być przedmiotem sprzedaży.

Jeśli radni zgodzą się na tę transakcję, MPGN stanie się głównym właścicielem spółki GTBS. Co taka decyzja może oznaczać dla mieszkańców?

- To jedyny sposób na to, by znaleźć środki na remonty budynków, które były aportem w 2005 roku wniesione do GTBS-u - tłumaczy Michał Czepek. - Chodzi przede wszystkim o kamienice przy ul. Żeromskiego i Libelta.

O ile Michał Czepek uważa, to rozwiązanie za trafione, odmiennego zdania jest Krzysztof Kosiński. - Prezydent pełni nadzór nad spółką i on jest odpowiedzialny za wynik finansowy GTBS-u i za to, co się tam dzieje. Uważam, że prezydent chce się pozbyć problemu.

Projekt uchwały dotyczący zbycia udziałów GTBS-u ma być dyskutowany podczas posiedzenia komisji wspólnych w środę. Początek o godz. 16 w Ratuszu.

Przypomnijmy. GTBS definitywnie przegrał w sądach 5 spraw dotyczących sprzedaży prywatnym właścicielom kamienic z lokatorami. Kolejne 3 sprawy są w toku.

Aleksandra Pasis

W grudziądzkim oddziale Gazety Pomorskiej pracuję kilka lat. Zajmuję się głównie tematyką związaną z samorządem, sprawami społecznymi oraz kryminalnymi. Praca z ludźmi, a dokładniej ich historie: jedne dramatyczne, inne zabawne, jest jednocześnie tym co sprawia mi dużą satysfakcję. A najważniejsze - uczy pokory. Po pracy lubię jeździć na rowerze. W czasie urlopu - podróżuję. Gdy znajduję wolną chwilę wieczorem sięgam po książki. Tradycyjne. Papierowe. Tak jak tradycyjna Gazeta Pomorska.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.