Prezent od Mariana Rejewskiego dla wywiadu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Hanka Sowińska

Prezent od Mariana Rejewskiego dla wywiadu

Hanka Sowińska

To stało się między świętami a Nowym Rokiem. Po kilku tygodniach samotnej pracy Marian Rejewski pokazał przełożonym pierwszą odszyfrowana niemiecką depeszę.

Mija 85 lat od wydarzenia, które na trwałe wpisało genialnego bydgoszczanina do historii polskiego i światowego wywiadu. Do tego, co rozgrywało się na tajnym froncie w XX w.

Pod koniec grudnia 1932 r. Rejewski mógł ogłosić swoim przełożonym w Biurze Szyfrów Oddziału II (wywiad wojskowy), że Polacy czytają niemieckie depesze szyfrowane Enigmą.

Samo pochwalenie się niebywałym sukcesem oznaczało, że pracując w pojedynkę, pokonał kryptologiczne potęgi umysłowe Wielkiej Brytanii i Francji.

Zanim Rejewski został „pogromcą Enigmy” ukończył studia na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego (zanim w 1929 r. obronił pracę magisterską brał udział w kursie kryptologii), odbył roczny staż naukowy w Getyndze, a po powrocie do kraju przez dwa lata był asystentem w Instytucie Matematycznym. Równoległe pracował w poznańskiej filii Biura Szyfrów.

Więcej o niesamowitym wyczynie Mariana Rejewskiego przeczytasz w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 73% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał "strumieniem wieków".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.