Prewencja robi swoje - pijanych coraz mniej

Czytaj dalej
Fot. KPP Nakło
Adam Lewandowski

Prewencja robi swoje - pijanych coraz mniej

Adam Lewandowski

Pracowity miniony poniedziałek mieli nakielscy - i nie tylko z tej komendy - policjanci. Bo na wszystkich drogach województwa kujawsko-pomorskiego policja prowadziła akcję pn. „Trzeźwy kierujący“.

Na szczęście dla kierowców - to nie był wcale „lany poniedziałek“. Na ponad 2,5 tysiąca kierowców skontrolowanych przez stróżów prawa na terenie powiatu nakielskiego zatrzymanych zostało tylko dwóch kierowców prowadzących auta „na podwójnym gazie“.

W poniedziałkowej akcji udział wzięło 16 policjantów, w tym 10 funkcjonariuszy z nakielskiej „drogówki”. Do akcji włączyli się też strażnicy gminni z Sadek. - Nasi funkcjonariusze kontrolowali trzeźwość od wczesnych godzin rannych - jednocześnie we wszystkich gminach powiatu nakielskiego - relacjonuje sierż. sztab. Justyna Andrzejewska, oficer prasowy KPP Nakło. - W trakcie akcji mundurowi skontrolowali trzeźwość 2603 kierujących.

Najpierw alcoblow

Skontrolowanie tak wielu kierowców było możliwe tylko dzięki tzw. badaniom przesiewowym na obecność oparów alkoholu w wydychanym powietrzu. Policjanci korzystają z urządzenia pn. alcoblow. Wystarczy, że każdy - nie dotykając ustnika - nie wysiadając zza kierownicy, dmuchnie w alcoblow. Jeśli nie zapaliła czerwona lampka, kierowca odjeżdża, jeśli zapali się światełko - badanie kierowcy trwa nadal. Tym razem uruchamia się alcomat, który wykazuje wysokość stężenia alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu.

- Spośród kontrolowanych jedna osoba była nietrzeźwa i miała w organizmie 1,15 promila alkoholu, jeden z kierowców był w stanie po użyciu alkoholu i miał w organizmie 0,44 promila - mówi sierż. sztab. Justyna Andrzejewska. - Zatrzymani kierowcy natychmiast stracili prawa jazdy. Policjanci zatrzymali także jedną osobę, która kierowała autem nie stosując się do decyzji starosty o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami.

Oby tak wszędzie

Nakielscy policjanci od lat przodują w prewencyjnym badaniu trzeźwości kierowców. Pamiętam lata, kiedy każdego dnia zatrzymywali po kilku pijanych. Te działania odniosłi i odnoszą skutek: mamy w powiecie nakielskim coraz mniej pijanych za kółkiem. Tak trzymać! I oby tak było również w innych powiatach.

Adam Lewandowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.