Premier Beata Szydło uspokaja amerykańskich senatorów [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Petr David Josek
Magdalena Nałęczm.nalecz@polskatimes.pl

Premier Beata Szydło uspokaja amerykańskich senatorów [wideo]

Magdalena Nałęczm.nalecz@polskatimes.pl

Premier w liście będącym odpowiedzią na zarzuty amerykańskich senatorów stwierdziła, że demokracja w Polsce nie jest łamana.

„Rząd Prawa i Sprawiedliwości, na którego czele stoję, wprowadza zmiany, oczekiwane i popierane przez miliony Polaków, którzy na jesieni dali nam mandat do rządzenia” - napisała premier Beata Szydło w liście skierowanym do senatorów republikanina Johna McCaina i demokratów Bena Cardina i Richarda Durbina.

Szefowa rządu podkreśliła, że jej ugrupowanie uzyskało w wyborach samodzielną większość i Polacy oczekują wdrożenia proponowanego przez PiS programu.

Zdaniem prezes Rady Ministrów zaniepokojenie działaniami jej rządu, które wyrazili amerykańscy politycy, wynika z „braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce”. „Przedstawiona przez Panów diagnoza sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego jest obarczona wieloma błędami i, jak widzę, daleką nieznajomością faktów, które są związane z tą sprawą” - czytamy w liście premier. Szefowa rządu tłumaczy, że problem związany z TK rozpoczęła poprzednia ekipa rządząca, która „w obliczu zbliżającej się porażki wyborczej, naruszając prawo konstytucyjne, dopuściła się wyboru sędziów ponad przysługującą im liczbę miejsc”.


Wideo: "Nieprzychylne media i podpowiadacze", "Kolejne naciąganie". Spór o odpowiedź na list senatorów

Źródło: TVN24/x-news

Szydło zapewnia, że działania jej rządu mają na celu naprawę tej sytuacji, a „żadne z podjętych decyzji nie naruszają zasad demokratycznego państwa”. Jej zdaniem „zainteresowanie i dobra wola amerykańskich polityków nie może przekształcić się w pouczanie i narzucanie działań dotyczących wewnętrznych spraw mojej Ojczyzny”. Przekonując o zasadności swoich słów, premier odniosła się do dyskutowanego obecnie w Stanach problemu wyboru sędziego Sądu Najwyższego i uznała za „niedopuszczalne” ewentualne „narzucanie wizji rozwiązania wewnętrznego amerykańskiego sporu politycznego” przez zagranicznych polityków.

List premier Szydło jest odpowiedzią na pismo, w którym amerykańscy politycy wyrazili zaniepokojenie działaniami rządu PiS, które ich zdaniem „zagrażają niezależności mediów i Trybunału Konstytucyjnego” i wezwali ją do potwierdzenia „wierności podstawowym zasadom OBWE i UE”.

Autor: Magdalena Nałęcz

Magdalena Nałęczm.nalecz@polskatimes.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.