Prędkość taka sobie

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Mateusz Mazur

Prędkość taka sobie

Mateusz Mazur

Serwis Korkowo.pl przygotował dane dotyczące prędkości aut w centrach miast w godzinach szczytu. Jak wypadła Bydgoszcz?

Serwis wykonał pomiary w centrach 17 największych miast w Polsce w godzinach od 6 do 9 oraz od 14 do 17. Wynika z nich, że rano po Bydgoszczy jeździ się całkiem dobrze. W naszym mieście rano pojazdy poruszają się średnio 36 kilometrów na godzinę. W tym względzie ustępujemy jedynie Katowicom i Olsztynowi.


Średnia prędkość na ulicach miast
Create bar charts

Z badań wynika, że nieco gorzej prezentujemy się popołudniami. Średnio po centrum Bydgoszczy jeździmy 29 kilometrów na godzinę. W skali kraju to dziewiąte miejsce. Ponownie bezkonkurencyjne są Katowice i Olsztyn. Najwolniej jeździ się natomiast w Krakowie i we Wrocławiu.

U nas za polepszenie sytuacji na drogach ma odpowiadać przede wszystkim Inteligentny System Transportowy. O komentarz w sprawie tych danych poprosiliśmy zatem Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. - System ITS swoim zakresem obejmuje wyłącznie ścisłe centrum, gdzie natężenie ruchu jest największe, co powoduje, że pojazdy nie poruszają się ruchem swobodnym - mówi Wojciech Nalazek, naczelnik wydziału inżynierii ruchu ZDMiKP.

W odpowiedzi otrzymaliśmy również kolejne liczby, tym razem przygotowane przez pracowników zarządu dróg miejskich. Wnioski nasuwają się podobne. Popołudniu jeździ się u nas zdecydowanie wolniej niż rano.

Najlepiej pod względem prędkości wygląda odcinek od skrzyżowania ulic Fordońskiej i Kamiennej do zbiegu Kamiennej i Łęczyckiej. Rano w tym miesiącu pojazdy jeździły tam z prędkością średnio 54 kilometrów na godzinę. Popołudniu było to 49 kilometrów. Przyzwoicie wypadają też odcinki od ronda Toruńskiego do zbiegu Wyszyńskiego i Kamiennej. Najwolniej jeździ się od placu Poznańskiego do ronda Toruńskiego.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.