Prawo dotyczące obrotu ziemią rolną będzie można poprawić

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Matusik
Lucyna Talaśka-Klich

Prawo dotyczące obrotu ziemią rolną będzie można poprawić

Lucyna Talaśka-Klich

Zmieniona ustawa utrudniająca obrót ziemią rolną jeszcze nie weszła w życie, a już mowa jest o lukach, które pozwolą na obejście prawa.

30 bm. powinna wejść w życie ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Dziennik Gazeta Prawna poinformował, że ustawa ma lukę i grunty będzie można sprzedawać bez ograniczeń nawet po 30 bm. Bo restrykcje dot. będą spółek posiadających nieruchomości, ale już nie spółek mających udziały w spółce będącej właścicielem nieruchomości.

- Nie dostrzegam istotnych luk - mówi Jan K. Ardanowski, wiceprzew. sejmowej komisji rolnictwa. - Można prowadzić obrót ziemią rolną

w rodzinie, a przecież członkowie rodziny mogą być wspólnikami. Jeśli nie są spokrewnieni - ANR ma prawo pierwokupu.

Ardanowski dodaje, że ochrona polskiej ziemi przed niekontrolowanym wykupem to najważniejsza sprawa: - A jeśli po kilku miesiącach okaże się, że są jakieś drobne luki w prawie, to można prawo poprawić. Dotąd przyjęto m.in. senacką poprawkę i grunty o pow. mniejszej niż 0,3 ha będzie mógł kupić każdy.

Lucyna Talaśka-Klich

Kieruję wspaniałym zespołem dziennikarzy, którzy rozkłada gospodarkę na czynniki pierwsze i tłumaczy Czytelnikom w jaki sposób ekonomia wpływa na życie przeciętnego Kowalskiego. Moim konikiem jest rolnictwo. Konie także są moją pasją, szczególnie huculskie i rasy wielkopolskiej.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.