Prawdziwe życie zaczyna się po 60-tce

Czytaj dalej
Fot. Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka

Prawdziwe życie zaczyna się po 60-tce

Karolina Rokitnicka

“Senior - osoba aktywna i twórcza”, czyli ludzie pełni werwy.

Zajęcia nordic walking, warsztaty taneczne i artystyczne - to propozycja dla seniorów powyżej 60 roku życia. -Wnioskowaliśmy o dotację z województwa, dzięki której moglibyśmy zorganizować zajęcia dla 50 seniorów w pięciu świetlicach. Pozyskaliśmy mniejsze środki niż zakładaliśmy, więc przygotowaliśmy zajęcia dla 15 osób w jednym miejscu - świetlicy w Białkowie. Przychodzi na nie więcej osób, także ludzie młodzi. W nabór i organizację zajeć bardzo zaangażowała się sołtys Białkowa Karolina Rosołowska - mówi Waldemar Licznerski ze Stowarzyszenia Krzewienia Kultury „Animator”.

To ono przygotowało projekt „Senior - osoba aktywna i twórcza”, którego celem jest m.in. aktywizacja i integracja społeczna osób starszych z powiatu. Do projektu zakwalifikowano m.in. mieszkańców Białkowa, Podzamku Golubskiego i Białkowa. Współorganizatorem projektu jest gmina Golub-Dobrzyń i Starostwo Powiatowe. Partnerem zostało sołectwo Białkowo.

Przygotowano trzy rodzaje zajęć. W ofercie są warsztaty zdrowego żywienia z dietetykiem i nordic walking z wykwalifikowanym trenerem. Seniorzy na spacerach z kijkami uczą się prawidłowej postawy oraz aktywności fizycznej. Są też zajęcia ruchowe z elementami tańca standardowego. W programie znajduje się m.in. nauka czczy i salsy. Zajęcia służą poprawie kondycji fizycznej oraz świetnej zabawie, a także poznaniu podstawowych kroków znanych tańców.

- Ruch zapobiega wielu chorobom, pomaga podnieść i zachować sprawność i niezależność. Nigdy nie jest za późno na zmianę trybu życia i istnieje wiele rodzajów aktywności, które bezpiecznie i z powodzeniem podjąć mogą osoby starsze - dodaje Waldemar Licznerski.

Seniorzy spotykają się też na zajęciach kreatywnych. - Zajęcia mają charakter artystyczny. Robimy dekoracje. Ćwiczymy zdolności manualne. Zaplanowałam tworzenie donic z cementu i ręczników, kwiatowych kul, kwiatów z krepy włoskiej, ozdób z drutu. Wykorzystujemy rożne materiały, które mamy w domu, nie są nam potrzebne, dajemy im drugie życie - mówi prowadząca zajęcia Monika Pierzgalska.

Zajęcia bardzo przypadły do gustu seniorów.

- Planujemy w kolejnych edycjach zaangażować wszystkie sołectwa powiatu, wykorzystać świetlice wiejskie, których potencjał często jest nieeksploatowany - mówi Waldemar Licznerski.

Karolina Rokitnicka

Dziennikarstwo to nie tylko moja praca, ale także pasja. Szczególnie bliskie mi sprawy lokalne, dotyczace Golubia-Dobrzynia i okolic, samorządowe, oświatowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych czy wyników edukacyjnych, a także materiały interwencyjne. W codziennej pracy bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). Dziękuję moim instruktorom za pomoc w poruszaniu się po tych niezbadanych dla mnie obszarach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.