Prawda o KL Auschwitz właśnie poszła w świat

Czytaj dalej
Fot. fot. Andrzej Banaś
Piotr Subik

Prawda o KL Auschwitz właśnie poszła w świat

Piotr Subik

Na początek to mieszkańcy i turyści odwiedzający Madryt dostali szansę obejrzenia wystawy przybliżającej historię największego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Wystawa nosi tytuł „Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko”. W pełni oddaje on ideę, której wcielenie w życie wzięli sobie za cel jej organizatorzy - Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz hiszpańska firma Musealia. Ekspozycja ma bowiem na celu przypomnieć, że „Auschwitz było częścią nowoczesnej historii, a pamięć jest częścią nowoczesnego świata”.

- Świat zmierza dziś w niepewnych kierunkach. Tym bardziej musimy oprzeć się na mocnych fundamentach naszej pamięci. Auschwitz jest nie tylko niezwykle bolesnym wspomnieniem z przeszłości. Dziś, gdy w tylu krajach wyczuwamy alarmujący wzrost antysemityzmu, rasizmu czy ksenofobii, historia Auschwitz nabiera niestety nowej, wymownej roli - mówił dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński podczas otwarcia wystawy w Centrum Wystawowym Arte Canal w Madrycie, stolicy Hiszpanii.

Czytaj więcej:

 • Do kiedy można oglądać wystawę w Centrum Wystawowym Arte Canal w Madrycie?
 • Przez najbliższe 7 lat odwiedzi ona łącznie 14 miast. Gdzie?
Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.