Pralnia po polsku [komentarz]

Czytaj dalej
Fot. Bartek Syta
Adam Willma

Pralnia po polsku [komentarz]

Adam Willma

Słuchanie polityków (ze zrozumieniem) wymaga nie lada wysiłku.

Pralnia po polsku [komentarz]
archiwum Adam Willma, autor komentarza.

Wykrajania retorycznych ozdobników, siarczystych epitetów i zwykłej błazenady. Wówczas z góry śmiecia pozostaje nam ledwie kupka wartościowych informacji.

PiS-owski pomysł na audyt nie jest zły. Zabieg co prawda nie nowy, bo kilka bilansów otwarcia już przerabialiśmy, ale warto go praktykować. Zbyt często zdarzało się, że z upływem kadencji rozmywała się odpowiedzialność. Zbyt często politycy zantagonizowanych (ponoć) ze sobą partii uprawiali rodzaj teatrzyku, grając wyborcom na emocjach. A później leczyli struny głosowe przy kuflu piwa z ideologicznymi wrogami. Wśród posłów z naszego regionu również takie ustawki nie należały do rzadkości.

Gdy wyciąga się papiery z szaf, to ciepełko nagle się ulatnia. I dobrze, grajcie panowie w grę o twardych regułach.

Pośród typowego polity-cznego wodolejstwa, w audycie PiS pojawia się kilka mrożących, naprawdę mocnych informacji. Tych o inwigilacji 52 dziennikarzy i byłych funkcjonariuszy CBA, o dziwnych zleceniu za 700 tys. zł dla Fundacji Lecha Wałęsy, o logo za milion złotych.

Przede wszystkim wyjaśnienia wymagają jednak okoliczności, w których, przy budowie autostrad, pieniędzy za usługi nie otrzymały setki podwykonawców (według ministra budownictwa chodzi o 10 mld zł). Liczę, że w najbliższym czasie PiS zajmie się nie tylko ściganiem sprawców, ale i wprowadzi takie zmiany w prawie, które zminimalizują efekt zatorowego domina. Politycy Prawa i Sprawiedliwości powinni jednak pamiętać, że za kilka lat również ich działania staną się przedmiotem audytu. Mam wrażenie, że niektóre z zarzutów będzie można wówczas żywcem przepisać. Na przykład ten, o którym mówił minister skarbu: „Spółki Skarbu Państwa były wykorzystywane do realizacji interesów partyjnych”.

Adam Willma

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.