Pracować na własne konto już w gimnazjum

Czytaj dalej
Fot. Gimnazjum w Zbójnie
Karolina Rokitnicka

Pracować na własne konto już w gimnazjum

Karolina Rokitnicka

Ekonomia w teorii i praktyce, czyli przygotowani do rynku pracy w gimnazjum w Zbójnie.

Publiczne Gimnazjum w Zbójnie bierze udział w projekcie edukacyjnym „Na własne konto”. W czasie ferii gimnazjaliści wezmą udział w 30-godzinnym cyklu ciekawych zajęć o tematyce ekonomicznej.

- Jest to unikatowa oferta edukacyjna skierowana do młodzieży i nauczycieli z terenów wiejskich. Efektem udziału w projekcie ma być wykształcenie wśród uczestników postaw przedsiębiorczych oraz umiejętności planowania własnej ścieżki zawodowej. W szerszym ujęciu realizacja projektu ma wpłynąć na zmniejszenie dysproporcji w znajomości narzędzi finansowych pomiędzy młodzieżą pochodzącą z terenów wiejskich, a młodzieżą mieszkającą w dużych aglomeracjach miejskich - informuje Karolina Podyma z Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, który realizuje program we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

W czasie ferii zaplanowano m.in. gry i zabawy ekonomiczne. Gimnazjaliści odwiedzą placówkę bankową i przyjrzą się pracy lokalnego przedsiębiorstwa. Zajęcia w ramach projektu prowadzić będzie nauczyciel oraz student kierunku ekonomicznego.

- Udział w projekcie to dla uczniów możliwość zdobycia wiedzy ekonomicznej, umiejętności planowania ścieżki zawodowej, czy poznania narzędzi finansowych i zasad funkcjonowania banków. Zaplanowaliśmy również liczne konkursy - z finałem wWarszawie, nagrody rzeczowe oraz atrakcyjne stypendia dla uczniów - mówi Karolina Lupa, koordynator projektu.

W ramach drugiego etapu przewidziano 20 godzin lekcyjnych w czasie II semestru szkolnego. Będą to zajęcia poświęcone praktycznemu wykorzystaniu zdobytej wiedzy. Uczniowie przygotują m.in. biznesplan, będą stosować narzędzia marketingowe do promocji przedsięwzięcia.

- Współczesny rynek pracy wymaga od młodych ludzi umiejętności społecznych (m.in. praca w grupie, autoprezentacja, kreatywność, inicjatywność), przydatnych w przyszłym życiu zawodowym. Liczne badania prowadzone m.in. przez organizacje pracodawców i wiodące ośrodki akademickie pokazują, iż są one uważane obecnie za najważniejsze kompetencje zawodowe osób wkraczających na rynek pracy. Funkcjonowanie w gospodarce wymaga obecnie także znajomości podstawowych zagadnień ekonomicznych i przedsiębiorczych. Ma to szczególnie znaczenie dla młodzieży z terenów wiejskich, która wcześniej usamodzielnia się i podejmuje pracę zawodową - dodaje Karolina Podyma.

Projekt edukacji ekonomicznej „Na własne konto” ma pomóc młodzieży wiejskiej odnaleźć się w nowych warunkach, wpłynąć na wybory ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Karolina Rokitnicka

Praca w mediach to moja pasja. Przez wiele lat zajmowałam się dziennikarstwem informacyjnym, wydarzeniowym, przygotowywaniem relacji, przeprowadzaniem interwencji. Szczególnie bliskie mi są sprawy lokalne, dotyczące Golubia-Dobrzynia, samorządowe, kultura, politykaLubię analizę danych, m. in. rankingów inwestycyjnych. Bardzo cenię kontakt z drugim człowiekiem, dynamiczność, możliwość uczenia się, zmian i poznawania zagadnień, które są dla mnie zupełnie nieznane, jak np. sport czy rolnictwo :-). 


Od grudnia 2022 roku pracuję w dziale SEO, głównie na szczeblu regionalnym i krajowym. Mam też wydarzeniowe dyżury w województwie, przygotowując informację o wypadkach czy utrudnieniach w regionie.  Ponadto zdarza mi się przygotowywać informacje lokalne z Golubia-Dobrzynia, które trafiają na portal Nasze Miasto Golub-Dobrzyń oraz Gazeta Pomorska/Golub-Dobrzyń.


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.