Prace konkursowe z World Press Photo 2016 goszczą w toruńskim CSW

Czytaj dalej
Fot. World Press Photo 2016
Karolina Strzałka

Prace konkursowe z World Press Photo 2016 goszczą w toruńskim CSW

Karolina Strzałka

Najlepsze fotografie prasowe 2016 roku podziwiać można w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Wystawa czynna będzie do 12 lutego.

World Press Photo to ogólnoświatowy konkurs fotografii prasowej. W 2016 roku odbyła się 59. edycja, zrzeszająca fotografów z całego świata. W tegorocznym konkursie wzięło udział ponad 80. tys. zdjęć, zgłoszonych przez 5775 fotografów ze 128 krajów. Prace skupiające się wokół aktualnego w mediach tematu – wojny i kryzysu migracyjnego, oceniło jury składające się z członków z 16 krajów. Tegorocznym zwycięzcą jest pochodzący z Australii Warren Richardson, który otrzymał Nagrodę Grand Prix za zdjęcie wykonane na granicy serbsko-węgierskiej, przedstawiające migrantów przekazujących sobie dziecko przez płot z drutu żyletkowego.

World Press Photo nieprzerwanie od 1955 roku przyciąga fotografów z każdego zakątka świata. Pomimo upływu lat, cieszy się niesłabnącą popularnością, a ilość zgłaszanych co roku zdjęć rośnie z każdym rokiem. World Press Photo jest najbardziej prestiżowym konkursem fotografii prasowej na świecie. Zdjęcie biorące udział w konkursie rozpatrywane są w następujących kategoriach: Zdjęcie Roku, Ludzie, Sport, Życie Współczesne, Życie codzienne, Wydarzenia, Portret, Natura oraz Sztuka i rozrywka. Nagrodzone fotografie prezentowane są na mobilnej wystawie pokonkursowej, która wyrusza w trwającą ponad rok podroż po całym świecie.

- Głównym tematem nadesłanych fotografii jest ludzkie cierpienie, ale także codzienne życie mieszkańców rożnych krajów. Spośród przesłanych zdjęć wybrano także zdjęcie roku, które mogą Państwo podziwiać na wystawie - tłumaczy Babette Warendorf - kurator wystawy

Na World Press Photo nie brakuje polskich akcentów. W poprzednich edycjach laureatami zostało wielu polskich fotografów. W 2014 roku aż trzech polskich artystów: Maciek Nabdralik, Andrzej Grygiel i Kacper Kowalski znalazło się w gronie laureatów World Press Photo 2014. Wszystkie wyróżnione i nagrodzone prace tegorocznej edycji można oglądać w CSW do 12.02.2017 roku.

Karolina Strzałka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.