Jolanta Zielazna

Pożytek z mycia okien i podłogi? Ależ to akt boski!

- Wolę krócej płonąć niż długo kopcić - mówi prof. Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podkreśla, że życie jest aktywnością. Fot. Jolanta Zielazna - Wolę krócej płonąć niż długo kopcić - mówi prof. Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podkreśla, że życie jest aktywnością. - Trzeba żyć, a nie tylko trwać.
Jolanta Zielazna

Znakiem naszych czasów jest szybkie jedzenie, szybki samochód, szybki seks - zauważa prof. Roman Ossowski. Zachęca, byśmy żyli aktywnie i umieli cieszyć się życiem.

- Zbliżają się święta, wiosna idzie. Żeby ją dostrzec - trzeba mieszkanie uporządkować, okna, balkon, kwiatki posadzić. Jeden, zniechęcony, powie: muszę to zrobić, a drugi stwierdzi: przedłużam boski akt tworzenia! Taka jest moja powinność. Zrobię to tak, by wyrazić siebie. To mnie raduje! Paniom zaś podpowiadam, by odkurzanie dywanów i mycie podłóg zlecali mężom. Raz, że pomogą, dwa - że poprawia to ich sprawność seksualną. Wtedy uruchamiają się te same mięśnie, które pracują podczas aktu miłosnego.

- ???
- Powiedział to pewien profesor urologii z Niemiec podczas konferencji medycznej, dotyczącej problemów leczenia i rehabilitacji urologicznej, dlatego ośmielam się powtarzać. A posprzątasz już pokój, to usiądź! Nie leć od razu sprzątać drugi, tylko wypij herbatę, zobacz, jak było tu wcześniej, jak jest teraz.

- Nie mamy na to czasu!
- Wiem, wiem. Bóg obdarował nas czasem, a my zamieniliśmy to w brak czasu. Nie spiesz się! Co jest cechą naszych czasów? Szybki samochód, szybkie jedzenie i szybki seks. Wróćmy do greckiej filozofii przyrody, gdzie była równowaga, harmonia, pewien spokój, rozmyślania nad przemijaniem, sensem życia, nad zachowaniami poszczególnych osób.

- Starożytni Grecy nie pracowali w korporacjach.
- Pani mówi o imperializmie organizacyjnym. Korporacja chce wszystkich wprowadzić w tzw. buty organizacji. Wtedy będzie wysoka efektywność, wysoka skuteczność. I wiele chorób psychicznych.

- To już nie będzie problemem korporacji.
- Gdyby korporacje dobrze myślały, brałyby to pod uwagę. No, dziś już trochę próbują to uwzględniać, ale nie zlikwidują negatywnych następstw, które ponosimy, następstw z powodu prostackiej chciwości. Wszędzie liczy się tylko efektywność i efektywność.

- Szczęście to dar losu czy wysiłek?
- Mnie nie tyle chodzi o szczęście, ale o czas przeżycia w dobrej kondycji.

- I dlatego każe pan spacerować 10 tysięcy kroków?
- To nie ja, to Światowa Organizacja Zdrowia! A ja w to wierzę. Bo, czym jest życie?

- Śmiertelną chorobą, przenoszoną drogą płciową, odpowiadając tytułem filmu.
- Życie jest aktywnością fizyczną i psychiczną. My porządkujemy układ, w którym żyjemy. To znaczy nadajemy ład, porządek pewnym procesom, działamy według pewnych zasad. Musimy ułożyć sobie stosunki ze środowiskiem, w którym żyjemy, relacje z otoczeniem. Dążymy do pewnej równowagi, homeostazy - to też jest aktywność. Niestety, w szkole nie uczymy się tego, co pomogłoby naszemu bytowaniu nie tylko w wymiarze biologicznym, ale również w osiągnięciu zadowolenia, szczęścia. Co człowieka ratuje? Twórczość, czyn - w jakimś sensie.

O tym, jak ważna jest aktywność oraz o gonieniu za szczęściem - w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.