Jolanta Zielazna

Pożytek z mycia okien i podłogi? Ależ to akt boski!

- Wolę krócej płonąć niż długo kopcić - mówi prof. Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podkreśla, że życie jest aktywnością. Fot. Jolanta Zielazna - Wolę krócej płonąć niż długo kopcić - mówi prof. Roman Ossowski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Podkreśla, że życie jest aktywnością. - Trzeba żyć, a nie tylko trwać.
Jolanta Zielazna

Znakiem naszych czasów jest szybkie jedzenie, szybki samochód, szybki seks - zauważa prof. Roman Ossowski. Zachęca, byśmy żyli aktywnie i umieli cieszyć się życiem.

- Zbliżają się święta, wiosna idzie. Żeby ją dostrzec - trzeba mieszkanie uporządkować, okna, balkon, kwiatki posadzić. Jeden, zniechęcony, powie: muszę to zrobić, a drugi stwierdzi: przedłużam boski akt tworzenia! Taka jest moja powinność. Zrobię to tak, by wyrazić siebie. To mnie raduje! Paniom zaś podpowiadam, by odkurzanie dywanów i mycie podłóg zlecali mężom. Raz, że pomogą, dwa - że poprawia to ich sprawność seksualną. Wtedy uruchamiają się te same mięśnie, które pracują podczas aktu miłosnego.

- ???
- Powiedział to pewien profesor urologii z Niemiec podczas konferencji medycznej, dotyczącej problemów leczenia i rehabilitacji urologicznej, dlatego ośmielam się powtarzać. A posprzątasz już pokój, to usiądź! Nie leć od razu sprzątać drugi, tylko wypij herbatę, zobacz, jak było tu wcześniej, jak jest teraz.

- Nie mamy na to czasu!
- Wiem, wiem. Bóg obdarował nas czasem, a my zamieniliśmy to w brak czasu. Nie spiesz się! Co jest cechą naszych czasów? Szybki samochód, szybkie jedzenie i szybki seks. Wróćmy do greckiej filozofii przyrody, gdzie była równowaga, harmonia, pewien spokój, rozmyślania nad przemijaniem, sensem życia, nad zachowaniami poszczególnych osób.

- Starożytni Grecy nie pracowali w korporacjach.
- Pani mówi o imperializmie organizacyjnym. Korporacja chce wszystkich wprowadzić w tzw. buty organizacji. Wtedy będzie wysoka efektywność, wysoka skuteczność. I wiele chorób psychicznych.

- To już nie będzie problemem korporacji.
- Gdyby korporacje dobrze myślały, brałyby to pod uwagę. No, dziś już trochę próbują to uwzględniać, ale nie zlikwidują negatywnych następstw, które ponosimy, następstw z powodu prostackiej chciwości. Wszędzie liczy się tylko efektywność i efektywność.

- Szczęście to dar losu czy wysiłek?
- Mnie nie tyle chodzi o szczęście, ale o czas przeżycia w dobrej kondycji.

- I dlatego każe pan spacerować 10 tysięcy kroków?
- To nie ja, to Światowa Organizacja Zdrowia! A ja w to wierzę. Bo, czym jest życie?

- Śmiertelną chorobą, przenoszoną drogą płciową, odpowiadając tytułem filmu.
- Życie jest aktywnością fizyczną i psychiczną. My porządkujemy układ, w którym żyjemy. To znaczy nadajemy ład, porządek pewnym procesom, działamy według pewnych zasad. Musimy ułożyć sobie stosunki ze środowiskiem, w którym żyjemy, relacje z otoczeniem. Dążymy do pewnej równowagi, homeostazy - to też jest aktywność. Niestety, w szkole nie uczymy się tego, co pomogłoby naszemu bytowaniu nie tylko w wymiarze biologicznym, ale również w osiągnięciu zadowolenia, szczęścia. Co człowieka ratuje? Twórczość, czyn - w jakimś sensie.

O tym, jak ważna jest aktywność oraz o gonieniu za szczęściem - w dalszej części rozmowy.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Jolanta Zielazna

Emerytury, renty, problemy osób z niepełnosprawnościami - to moja zawodowa codzienność od wielu, wielu lat. Ale pokazuję też ciekawych, aktywnych seniorów, od których niejeden młody może uczyć się, jak zachować pogodę ducha. Interesuje mnie historia Bydgoszczy i okolic, szczególnie okres 20-lecia międzywojennego. Losy niektórych jej mieszkańców bywają niesamowite. Trafiają mi się czasami takie perełki.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.