Poznawali przepisy, piekli pierniki

Czytaj dalej
Fot. Dominik Fijałkowski
Dominik Fijałkowski

Poznawali przepisy, piekli pierniki

Dominik Fijałkowski

Wyobrażacie sobie Boże Narodzenie bez słodkich i pachnących pierników? Oczywiście, że nie! Podobnego zdania są dzieciaki i ich nauczycielki z Przedszkola nr 2 „U Jasia i Małgosi” w Inowrocławiu, gdzie zorganizowano doroczne warsztaty piernikarskie.

Pieczenia korzennych ciastek uczyły się tam nie tylko maluchy z „Dwójki”, ale także z innych miejscowych przedszkoli. Wszystkiemu przyglądała się bacznie Królowa Jadwiga wraz ze swą świtą. Przypomnieć trzeba bowiem, że dzieciaki od „Jasia i Małgosi” są nadwornymi piernikarzami królowej.

Naukę wypieku rozpoczęto od poznawania przypraw dodawanych do ciasta. Każdy miał okazję sprawdzić ich przyjemny i charakterystyczny zapach, a w niektórych przypadkach także smak. Kolejnym punktem warsztatów było złożenie przez dzieci ślubowania na wielki piernik. W jego trakcie zapewniano o zachowaniu w tajemnicy piernikowych przepisów. Po chwili maluchy wałkowały już ciasto i wycinały z niego serduszka, choinki i inne figury związane ze świętami. Potem było pieczenie, degustacja, no i pasowanie na piernikarzy.

Dominik Fijałkowski

Od 1992 roku jestem dziennikarzem "Gazety Pomorskiej" w Inowrocławiu. Piszę o wszystkim, co dzieje się w Inowrocławiu, a głównie o tym co "piszczy" w miejscowym ratuszu. Opisuję też wydarzenia, które dzieją się w pozostałych miastach i gminach powiatu inowrocławskiego. Fotografuję imprezy sportowe, kulturalne, turystyczne... A zdjęcia z tych imprez zamieszczam na www.pomorska.pl i na www.inowroclaw.naszemiasto.pl. Prywatnie..., lubię dłuuuugie wyprawy rowerowe. I te krótsze też. Należę do Nadgoplańskiego Oddziału PTTK w Kruszwicy i Klubu Turystyki Rowerowej "Goplanie".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.